Przejdź do zawartości

Mój Nikifor

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Krystyna Feldman,
odtwórczyni roli tytułowej

Mój Nikifor – polski dramat obyczajowy z 2004 roku w reżyserii Krzysztofa Krauzego. Scenariusz napisali Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze.

O filmie[edytuj]

  • Gdy Krauze ogłosił, że rolę Nikifora zagra kobieta, nikt nie widział w tym niczego dziwnego. W końcu genialny prymitywista często mówił o sobie w rodzaju żeńskim. A poza tym przecież nie miała to być byle jaka aktorka, tylko Krystyna Feldman. (...) Aktorka przyznaje, że w kreacji malarza bardzo pomogły jej rysunki artysty, artykuły i książki na jego temat. – 'Poczułam, że go rozumiem, że chyba nawet byśmy się polubili. On miał pokrewną duszę do mojej' – mówiła.(...) Film opowiada o ostatnich ośmiu latach życie Nikifora – artysty uważanego za jednego z najwybitniejszych malarzy naiwnych na świecie.
  • Wydaje się wręcz, że dla tego jednego pomysłu – obsadzenia Feldman w tak szczególnej roli – warto było ten film nakręcić.(...) Aktorka wchodzi w postać niezwykle głęboko, oglądając film zapomina się, że malarza gra kobieta, a porównanie jej wizerunku z zachowanymi fotografiami podkreśla doskonałość charakteryzacji.

Zobacz też[edytuj]