Leszek Cichy
Leszek Cichy (ur. 1951) – polski alpinista, geodeta, od 1977 pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej, po 1989 makler i finansista, obecnie przedsiębiorca.
- Alpiniści nie są ludźmi nierozważnymi. Wręcz przeciwnie, każdy się dobrze zastanawia, czy na jakąś drogę może sobie pozwolić, i jeżeli już jej próbuje, to nie jest to przypadek.
- Źródło: Leszek Cichy, Krzysztof Wielicki, Jacek Żakowski, Rozmowy o Evereście, Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1982, ISBN 8320316340, s. 113.
- Zobacz też: alpinista
- Człowiek, który boi się ekspozycji, bardzo szybko musi wycofać z tego sportu, żeby się nie wiem jak wspinał. Nie wytrzyma powodowanych przez lęk stresów. Dla mnie w pełni sezonu nie ma znaczenia, czy mam pod sobą pięć czy pięćset metrów.
- Źródło: Leszek Cichy, Krzysztof Wielicki, Jacek Żakowski, Rozmowy o Evereście, Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1982, ISBN 8320316340, s. 112.
- Zobacz też: Akrofobia
- Everest nie jest szczytem pięknym. Prawdopodobnie gdyby cała okolica była położona o tysiąc metrów niżej, nikt by tu nie zajrzał. Przyjechałaby jedna wyprawa, zrobiła pierwsze wejście i na tym by się skończyło. Everest niższy o tysiąc metrów byłby niewiele wart. Nietrudny, nieładny. Jego ogromna atrakcyjność bierze się stąd, że jest bezwzględnie najwyższy, a nasza stechnicyzowana cywilizacja wymaga wyników dających się wyrazić w kategoriach obiektywnych.
- Źródło: Rozmowy o Evereście
- Zobacz też: Mount Everest
- Góry można przeżywać na bardzo różne sposoby. Szczęśliwy będzie sześciolatek, którego rodzice wprowadzili na Śnieżkę, ale szczęście znajdzie też w górach wybitny himalaista, a nawet człowiek, który jest w nich bez przerwy. Każdy pobyt w górach jest czymś nowym. Jest świętem.