Kuno von Lichtenstein
Wygląd
Kuno (Konrad) von Lichtenstein (1360–1410) – wielki komtur zakonu krzyżackiego od 1404 do śmierci z ran zadanych w bitwie pod Grunwaldem.
O Kuno von Lichtensteinie
[edytuj]- Brat w Zakonie dla znakomitego rodu, męstwa i rozumu wielce szanowany.
- Autor: Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy (postać: opat), cz. 1/III
- Burzyły się więc tem bardziej przeciw Lichtensteinowi rycerskie serca i niejeden myślał, lub nawet mówił otwarcie:
– Posłem jest i w szranki powołan być nie może, ale gdy do Malborka wróci, nie daj Bóg, aby swoją własną zczezł śmiercią.- Autor: Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy, cz. 1/IV
- Może go i wielkim mistrzem obiorą. Kto go wie! Ale on już i teraz z książęty się równym być mniema. Mówią, że wszystkiem rządzi, i że wszystkie sprawy Zakonu na jego głowie, a mistrz nic bez niego nie poczyna. Gdzie ci tam taki stanie, na udeptaną ziemię! Na śmiech ludzi jeno zarobisz. Śmiała się księżna Aleksandra w Płocku. „Jedź że – powiada – i cesarza rzymskiego pozwij!” Jemu, powiada (niby Lichtensteinowi), jako wiemy, przysłali także, pozwy i Zawisza Czarny, i Powała, i Paszko z Biskupic, a też nawet takim mężom nie odkazał nic, bo nie może. Przecie nie serca mu brak, jeno że jest zakonnik i że (prawi) urząd ma tak znaczny i godny, że mu te rzeczy nie w głowie i że więcejby czci uchybił, przyjmując, niźli na pozwy nie zważając. Tak ci to pani mówiła.
- Autor: Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy (postać: Maćko z Bogdańca), cz. 11/III
- Zbyszko, stojąc za krzesłem księżny, znalazł się tak blisko Krzyżaka, że mógłby go był ręką dosięgnąć. Jakoż palce poczęły go zaraz swędzić i kurczyć się, lecz to było mimowoli, gdyż pohamował swą popędliwość zupełnie, i nie pozwolił sobie na żadną zdrożną myśl. Nie mógł się jednak powstrzymać od rzucania od czasu do czasu nieco łakomych spojrzeń na łysiejącą nieco z tyłu płową głowę Lichtensteina, na szyję, plecy i ramiona, pragnąc zarazem wymiarkować, czyli też wiele miałby z nim do roboty, gdyby się im spotkać przyszło bądź w bitwie, bądź w pojedyńczej walce. Wydało mu się, iż niezbyt wiele, bo choć łopatki Krzyżaka rysowały się dość potężnie pod obcisłą z szarego, cieńkiego sukna szatą, był on jednak chuchrakiem w porównaniu do takiego Powały, do Paszka Złodzieja z Biskupic, do oby przesławnych Sulimczyków, do Krzona z Kozichgłów i do wielu innych rycerzy, siedzących przy stole królewskim.
- Autor: Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy, cz. 1/IV