Korea Południowa

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Korea Południowa – państwo w Azji, zajmujące południową część Półwyspu Koreańskiego, utworzone w 1948.

Cytaty z powieści północnokoreańskich[edytuj]

Uwaga: W dalszej części znajdują się słowa powszechnie uznawane za wulgarne!

Spotkanie (Mannam, 2001)[edytuj]

  • (…) wyrasta na najwspanialszą z kolonii amerykańskich na całym świecie, do tego stopnia, że Amerykanie reklamują ją jako wzór. Ale spójrz tylko pod lśniącą powłokę, a zobaczysz ciało kraju, który został zdegradowany do roli rynsztokowej kurwy Amerykanów. Pokryte siniakami w miejscach kopniaków amerykańskich butów, w innych miejscach gnijące z powodu amerykańskich ścieków.
    • Źródło: Brian Reynolds Myers, Najczystsza rasa. Propaganda Korei Północnej, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2011, s. 127.

Och, ziemio matczyna (A, choguk, choguk, 2004)[edytuj]

  • Tutaj, w tej pełnej wypadków „republice”, z licznymi wypadkami na drogach i zapadającymi się budynkami, tym kraju, który ma zwyczaj wsadzania swych byłych prezydentów do więzienia, media nie mówią ludziom o świecie na zewnątrz, aby trzymać ich w ciemnościach. (…) To miejsce jest pełne złodziei. (…) Czy wiecie jaka jest jedyna dziedzina, w której ta Korea Południowa zajmuje pierwsze miejsce na świecie? W skargach i donosach na policję (…)
    • Źródło: Brian Reynolds Myers, Najczystsza rasa. Propaganda Korei Północnej, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2011, s. 127–128.

Inne[edytuj]

  • Korea Południowa w imponującym tempie wyedukowała swoje społeczeństwo. Tuż po II wojnie światowej czytać potrafiło tylko 22 proc. Koreańczyków, dziś prawie 100 proc. Edukacja jest na półwyspie uznawana za klucz do sukcesu osobistego i sukcesu kraju, który w ciągu ostatnich trzech dziesięcioleci z wyjątkowo zacofanego zamienił się w jedną z najnowocześniejszych gospodarek świata.
  • Kraj o dynamicznie rozwijającej się gospodarce, dla którego jeden sąsiad jest inspiracją, a drugi - zagrożeniem.
    • Źródło: Przewodnik po świecie. Ilustrowana encyklopedia geograficzna, wyd. Przegląd, Warszawa 1998, s. 360

Zobacz też[edytuj]

Wikisłownik
Wikisłownik
Zobacz też hasło Korea PołudniowaWikisłowniku