Korea Północna

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Flaga Korei Północnej

Korea Północnakomunistyczne państwo totalitarne, powstałe w północnej części Półwyspu Koreańskiego po II wojnie światowej na terenach zajętych przez Armię Czerwoną.

  • Jednak w Korei Północnej działają dwa rodzaje obozów. Pierwszy to koncentracyjne, właśnie tam ginie najwięcej ludzi. Są oni wysyłani na dożywocie bez postawienia żadnych formalnych zarzutów, sądu czy wyroku. Władze traktują ich jako wrogów politycznych za to, że coś powiedzieli lub zrobili niezgodnego z ideologią reżimu. Do obozu trafia wówczas nie tylko sam „winowajca”, lecz także jego rodzina z trzech pokoleń: jego, rodziców i dziadków. Te, do których mogły zostać wysłane dziennikarki, są nieco inne. To rodzaj ciężkich więzień, gdzie kary odsiadują zarówno kryminaliści, jak i i więźniowie polityczni. Tu skazani to formalnie oskarżeni, osądzeni, którzy otrzymali wyrok. A kiedy już skończy im się kara, zostają uwolnieni. Więźniowie pracują po 12–14 godzin w kopalniach, na budowach, przy ścinaniu drzewa, w zakładach hutniczych lub w gospodarstwach rolnych. Kary za niedotrzymanie norm są niezwykle surowe.
  • Jeśli problemy Bliskiego Wschodu nie zostaną rozwiązane, przyszłość Izraela znajdzie się w niebezpieczeństwie. Nawet Korea Północna ma lepsze stosunki ze wspólnotą międzynarodową.
  • Korea Północna straszy świat nie od dziś. (…) Wie, że jest nietykalna, za to żąda pomocy gospodarczej, wojskowej i energetycznej. To standardowy szantaż. Korea Północna mówi: nie będziemy atakować, jeśli dostaniemy pomoc.
  • To, co widziałem, mogłoby spokojnie znaleźć się w dowolnym amerykańskim ośrodku atomowym.
    • Autor: Siegfried Hecker
    • Opis: po obejrzeniu północnokoreańskiej fabryki wzbogacania uranu uznawanej dotychczas za przestarzałą.

Zobacz też[edytuj]

Wikisłownik
Zobacz też hasło Korea Północna w Wikisłowniku