Konrad Szweda

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Konrad Szweda (1912–1988) – polski ksiądz katolicki, więzień obozów koncentracyjnych, pielęgniarz i sanitariusz w oddziale chorób zakaźnych w Auschwitz-Birkenau, budowniczy kościoła św. Floriana w Chorzowie.

  • Gdy nie było środków leczniczych [w obozie Auschwitz-Birkenau], uśmiech na twarzy, braterska rada, koleżeńska wskazówka była jedynym lekarstwem w chwilach depresji duchowej. Nie można zataić, że ważną rolę w terapii w obozie spełniała religia.
    • Źródło: E. Opoczyński, Dr Stanisław Kłodziński, „Przegląd Lekarski – Oświęcim”, nr 1, 1991, s. 54.
  • Nawet za drutami kolczastymi [lekarze] byli wierni swojej przysiędze ratowania zdrowia i życia wszystkich ludzi, bez względu na rasę i narodowość. Dlatego też w obozach tak blisko siebie kroczyły: podłość i wielkość, bestialstwo i heroizm.(...) Straszliwej nienawiści potrafili oni przeciwstawić miłość, a pogardzie człowieka – głęboki szacunek dla godności ludzkiej. To stawiało nas na nogi, ratowało przed zwątpieniem i pomagało przeżyć obóz.
    • Źródło: Pierwszy okres oddziału chorób zakaźnych w obozie oświęcimskim, „Przegląd Lekarski – Oświęcim”, nr 1, 1972, s. 101.