Konkurs Piosenki Eurowizji

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Konkurs Piosenki Eurowizji

Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest, fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956, zwykle w maju, coroczny konkurs muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU).

O Konkursie Piosenki Eurowizji[edytuj]

  • Absolutnie nie. W życiu nie zrobiłabym sobie tej krzywdy raz jeszcze. Nienawidzę rywalizacji. Biorąc udział w izraelskich preselekcjach, nie myślałam, że je wygram. Potem pojechałam na konkurs z myślą, że jadę pokazać swoją muzykę całej Europie. W pewnym momencie dowiedziałam się, że jestem jedną z faworytek. Wtedy udzieliła mi się atmosfera rywalizacji. Nie mogłam spać, nie myślałam o niczym innym, a wygrana stała się moim jedynym celem. Kompletnie zapomniałam o muzyce. Uważam, że Eurowizja niszczy muzyków. Może formuła powinna być nieco zmieniona i zamiast nastawiać uczestników przeciwko sobie, powinna ich łączyć w duety? Po konkursie długo myślałam o tym, że zamiast podejść do Eleni, która reprezentowała Cypr, i zaproponować jej współpracę, to ciągle widziałam w niej rywalkę. Wyjątkowym aspektem Eurowizji jest możliwość poznania tak wielu wspaniałych artystów i zabawy do bardzo popowej muzyki. Za to pokochałam ten konkurs, ale walka o pierwsze miejsce na jakiś czas mnie zaślepiła.
  • Piosenki na tym festiwalu są jak cukier. Sprawiają, że czujesz się szczęśliwy, ale nie wiesz dlaczego. Zanim trafiłam do tego konkursu, nie byłam jego fanką. Początkowe nastawienie, gdy szłam do talent show było takie, że zagram tam jeden, dwa utwory, wywalą mnie i zacznę działać na własną rękę. Muszę płacić rachunki, więc muszę wziąć w tym udział. Takie było podejście do tematu. Myślałam że telewizja jest wcielonym złem, ale w gruncie rzeczy poznałam tam wielu wartościowych ludzi, którzy pomogli przebić się mojej muzyce do szerszej publiczności. Bo to była moja muzyka. Sama ją wymyśliłam, sama robiłam scratche przed jurorami. Kontrolowałam ten statek do samego finału. Być może dlatego, że byłam w tym wszystkim autentyczna - wygrałam.
  • To było coś ektremalnego. Dobre rzeczy były bardzo dobre, zaś złe bardzo złe. To było trochę przytłaczające. Byłam bardzo dumna z tego, ze udało mi się sprowadzić Eurowizję do Izreala. Miałam mozliwość pokazania światu jacy niesamowici są ludzie tutaj. Ale były też złe strony. Byłam ogromnie zestresowana tym, jak będzie postrzegać nas świat. Jak będą postrzegać Izrealczyków jako ludzi. Mówię oczywiście o konflikcie na Bliskim Wschodzie. Jako zwyciężczyni musiałam też udowodnić, że po tym wszystkim będę nadal w stanie tworzyć. Jest coś takiego jak klątwa eurowizji. Mówi się, że po zwycięstwie, artysta nie ma szans na międzynarodową karierę. Fani eurowizji zazwyczaj kojarzą artystów tylko z jedną piosenką. Ja postrzegam Eurowizję jako wielki muzyczny festival. Uwielbiam wielu artystów, których tam poznałam.
    • Źródło: Karol Piotrowicz [allaboutmusic.pl/wywiad-z-netta/ "Mam nadzieję, że ludzie w końcu zapomną o mojej wygranej i docenią mnie za moją muzykę." Wywiad z Nettą | All About Music], All About Music, 11 czerwca 2020.
    • Autor: Netta