Kazimierz Sowa

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Kazimierz Sowa (ur. 1965) – polski duchowny rzymskokatolicki, dziennikarz, publicysta, dyrektor Religia. tv.

  • Chcemy być postrzegani nie tylko jako stacja o tematyce religijnej. Chcemy, żeby ludzie oglądający naszą stację, widzieli w nas kogoś, kto mówi zupełnie innym językiem, stacji która jest otwarta, poszerza horyzonty myślowe.
  • Gdyby nie było Solidarności byłbym pewnie jakimś sfrustrowanym wikarym, który się frustruje, że jakiś towarzysz z komitetu mu na coś nie pozwala. Solidarność otwarła Kościołowi drogę do tego, żeby mógł normalnie funkcjonować.
  • Gdyby Jezus stwierdził, że jakaś partia jest sposobem, by służyć Kościołowi, on by ją wymyślił 2 tys. lat temu. Jakoś tak się złożyło, że nie wymyślił, nie zapisał się.
  • Każdy ksiądz ma prawo i obowiązek wyrazić poparcie w dniu wyborów, wrzucając kartkę do urny, ale pojawienie się księdza w komitecie wyborczym jest odbierane jako utożsamianie Kościoła z jednym środowiskiem politycznym. To samo dotyczyłoby mnie, gdybym się wpisał do komitetu Bronisława Komorowskiego.
  • Kościół katolicki najbardziej dynamicznie rozwija się na Południu – w Meksyku, krajach Ameryki Południowej, Afryce, w dalekiej Azji. Z tamtych krajów księża przyjeżdżają nawet do opustoszałych kościołów w Europie Zachodniej, gdyż w tamtych krajach nie ma dość powołań, by obsadzić wszystkie parafie. Allen (publicysta katolicki – red.) uważa, że utrzymanie takiego stanu rzeczy może doprowadzić do pęknięcia w Kościele. Południe musi zdobyć wpływ na decyzje podejmowanie w Watykanie. Innymi słowy, nadchodzi czas czarnego papieża lub papieża Latynosa.
  • Natomiast rozczarowuję chyba tych wszystkich, którzy myślą, że będzie to jakiś ANTY-TRWAM. Po prostu, to jest tak, jakby porównywać ludzi, którzy grają w piłkę wodną i futbol amerykański. Teoretycznie chodzi o piłkę, ale każdy, gdy się przyjrzy, to widzi, że nie. I ta piłka ma inny kształt, i boisko, i inni są zawodnicy.