Kapitan Nemo

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Kapitan Nemo podczas pomiarów

Kapitan Nemo – postać literacka z powieści Juliusza Verne’a Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi oraz Tajemnicza wyspa.

O kapitanie Nemo[edytuj]

  • Bojownik o wolność, rozczarowany, melancholijny, jakże romantyczny, taki jest bohater w powieściach Jules’a Verne’a: 20 000 mil podmorskiej żeglugi i Tajemnicza wyspa. Rewolucjonista walczący o wyzwolenie swego kraju – Verne zrobił go Hindusem z arystokratycznego rodu. Po przegranej skorzystał ze swego wynalazku, bo był też genialnym uczonym, i z dala od ludzkości przemierzał oceany swoją łodzią podwodną Nautilus. Przybrał imię Nemo, co oznacza po łacinie Nikt. Gorzki mizantrop, pozbawiony złudzeń co do ludzkiego gatunku, coraz to ulegał uczuciom litości i współczucia, w Tajemniczej wyspie przychodząc z pomocą rozbitkom.
  • W koncepcji Verne’a kapitan Nemo miał być Polakiem, powstańcem styczniowym. Część jego rodziny wysieczono i pognano na Sybir, zaś córkę i żonę zgwałcili Kozacy. Ten tajemniczy język, którym mówią, ku zdumieniu przybyszy, na pokładzie "Nautilusa" to miał być język polski.