Przejdź do zawartości

José Figueres Ferrer

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
José Figueres Ferrer

José „Pepe” Figueres Ferrer (1906–1990) – kostarykański polityk, inżynier, ekonomista, filozof, plantator kawy, prezydent Kostaryki.

  • Ludzie na całym świecie są już zmęczeni zimną wojną. Rosja kontroluje połowę Europy a my tylko chcemy, żeby Rosjanie zamiast herbaty pili kawę.
    • Źródło: Artur Gruszczak, Ameryka Środkowa z serii Historia państw świata w XX wieku, Wydawnictwo Trio, Warszawa 2007, ISBN 9788374361323, s. 336.

O José Figueresie Ferrerze[edytuj]

  • Jeżeli mnie tak nienawidzi, to niech stanie naprzeciwko i walczy jak mężczyzna, bez wciągania w to starcie niewinnych ludzi w obu krajach.
  • Na koniec ciekawostka. Figueres znany był z niechęci do alkoholu. Kiedy sprawował rządy prezydenta, na oficjalnych przyjęciach z jego udziałem nigdy nie zezwalał na podawanie mocnych trunków. Zastępowały je kawa, herbata lub woda. Dochodziło do tego, że kilku ambasadorów i polityków z jego otoczenia szmuglowało na spotkania ministerialne drinki pochowane w marynarkach i teczkach. Pili je ukradkiem, pilnując by nie znaleźć się w bezpośredniej bliskości prezydenta, by ten nie wyczuł od nich charakterystycznej woni. Figueres zasłynął decyzją, by podczas zaprzysięgania junty w 1948 roku, wznosić toasty nie za pomocą szampana, lecz… zwykłej wody. Jako argumentację podał fakt, że szampan jest drogi, a II Republiki nie stać na taki wydatek.