Przejdź do zawartości

Joanna Hańderek

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Joanna Hańderek (ur. 1974) – polska filozofka, działaczka społeczna, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  • Ciekawe, że nie debatujemy nad wiekiem mężczyzn i ich możliwości zostawania ojcem w późnym wieku. Egoizm jest naszą plagą kulturową. Kobieta 40 plus jest piętnowana, a im starsza tym gorzej. Nie widzimy tego, że żyjemy coraz dłużej, pracujemy dłużej i późne macierzyństwo staje się standardem.
  • Dojrzałość jest kluczowa. Człowiek, który decyduje się na dziecko w późnym wieku, jest już świadomy tej decyzji. On jest skonfrontowany ze swoim życiem, swoimi możliwościami, i zdaje sobie sprawę, co może przekazać dziecku.
  • Język hejtu, język nienawiści zdominował politykę, zdominował media i to obciąża nas wszystkich. Zadaniem lewicy, zadaniem dla wszystkich jest upomnieć się o ludzi, którzy są dyskryminowani. Powinniśmy zrobić wszystko, żeby prawo było równe. Konstytucja nam te prawa gwarantuje.
  • Może 18-letnia dziewczyna jest w wieku, w którym najzdrowiej jest urodzić dziecko, ale może nie jest przygotowana na tę rolę, nie jest odpowiedzialna. Z kolei 60-letnia kobieta może biologicznie nie jest przygotowana do rodzenia, ale kulturowo i psychicznie już tak.
  • Papież celebrował na Jasnej Górze rocznicę chrztu Polski, mówiąc, że Polskę ukształtował katolicyzm. Dla mnie to wypowiedź dwuznaczna, bo w naszej kulturze zawdzięczamy też bardzo wiele Żydom. Oni także czuli się Polakami. Polska ma również duże tradycje wielokulturowe, mieliśmy przecież w historii spore grupy muzułmanów.
  • Proszę zwrócić uwagę, że Polska caly czas była w polityce z jednej strony homogeniczności – opowieści o jedności narodu, który jest biały, jednoetniczny, jednowyznaniowy i strachu przed wielokulturowością. Pojawienie się pielgrzymów z całego świata pokazało nam wielokulturowość jako rzecz nieprzerażającą, wręcz ciekawą, wesołą i życzliwą. Jest więc szansa na przełamanie stereotypu. Pytanie, czy to się uda.
  • Trudno wiązać bycie filozofem z wykształceniem. Nie każdy po filozofii staje się filozofem. (...) Z drugiej strony nie każdy filozof miał wykształcenie akademickie. Jest to połączenie wiedzy, którą się nabyło, z doświadczeniem życiowym i z pewną predestynacją do tego, by zajmować się problemami, które wydają nam się czasami bardzo oczywiste – a filozof próbuje je odczarować, pokazać że nie do końca to jest oczywiste lub nie do końca jest takim, jakim nam się wydaje. [Filozof] to jest przede wszystkim ktoś, kto wykształcił w sobie krytyczne myślenie.