Przejdź do zawartości

Jean Baptiste de Lamarck

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Jean Baptiste de Lamarck

Jean-Baptiste Lamarck (1744–1829) – francuski przyrodnik, będący kolejno, żołnierzem, lekarzem, botanikiem, zoologiem (profesorem zoologii), twórcą wczesnej teorii ewolucji zwanej lamarkizmem.

 • Istotnie, gdyby jakakolwiek rasa czterorękich, a zwłaszcza rasa najbardziej udoskonalona spośród nich, zmuszona okolicznościami lub z jakiejś innej przyczyny utraciła zwyczaj wspinania się na drzewa i obejmowania gałęzi (…), i gdyby osobniki tej rasy przez szereg pokoleń musiały posługiwać się nogami tylko do chodzenia i przestały używać rąk jako nóg, nie ma wątpliwości, że wówczas (…) te czterorękie przekształciłyby się w końcu w dwurękie i że duże palce ich nóg przestałyby być odsunięte od reszty palców.
  • Opis: proponując jako pierwszy teorię pochodzenia ludzi od małp.
  • Źródło: Filozofia zoologii (1809), tłum. Krystyna Zaćwilichowska, PWN, Warszawa 1960, s. 249.

O Lamarcku[edytuj]

 • Ten francuski biolog na początku XIX wieku wymyślił, że cechy nabyte mogą być dziedziczone. Pogląd ten krytykowany przez wielu badaczy, skompromitował się ostatecznie, gdy w okresie Rosji radzieckiej zaprzągł go w kierat ideologii stalinowski agronom Trofim Łysenko. A tu masz!
  Najnowsze badania w „Nature Neuroscience” wywołują chichot historii. Dowodzą bowiem, że pewne cechy nabyte mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jak na przykład reakcja lękowa wobec określonych zapachów.
  • Autorka: Olga Woźniak, Czego się boi twoje DNA?, „Gazeta Wyborcza”, 4 grudnia 2013.
 • W 2003 roku, kiedy dr Jirtle razem swoimi grubymi myszami dowiedli, że z pomocą czegoś tak banalnego jak dieta ciężarnej matki można wpłynąć na DNA dziecka, świat nauki na chwilę zamarł. A zaraz potem gwałtownie się rozkrzyczał. To była sensacja. I początek zupełnie nowej nauki: epigenetyki. Od tej chwili zajmować się ona będzie badaniem dziedziczności pozagenowej. Jean Baptiste Lamarck zachichotał w grobie.
  O DNA mówi się, że stanowi instrukcję budowy i działania naszego organizmu. Istnieje jednak instrukcja do instrukcji. To epigenom.Informacja o tym, który gen, kiedy i jak ma zostać uaktywniony.
  • Autorka: Olga Woźniak, Czego się boi twoje DNA?, „Gazeta Wyborcza”, 4 grudnia 2013.
  • Zobacz też: DNA