Jan Pawłowski

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan Pawłowski (ur. 1960) – polski duchowny katolicki, arcybiskup ad personam, teolog, watykański dyplomata.

  • Do końca nie byłem pewny czy z uwagi na pogodę uda mi się przylecieć w tym roku do Sejn. Byłem jednak w grudniu na prywatnym spotkaniu z papieżem Franciszkiem i mówiłem mu o swych planach podróży do Sejn i obawach czy będzie dobra pogoda do lotu samolotem. Papieżem odpowiedział mi: „Będzie”.
  • Matka Boża już była naznaczona w swojej Ikonie Jasnogórskiej cierpieniem, ale to z ręki wroga. A gdy Polak podnosi rękę na Matkę Boża, to jest źle, a jeśli w ten sam sposób czyni, podnosząc też na wszystkie matki i żony w Polsce, jest to udział Matki Bożej Jasnogórskiej w cierpieniu naszego narodu. Nie był on potrzebny, Maryja nie boi się cierpienia, Maryja zawsze idzie z Chrystusem, swoim Synem, aby pokonywać zło i pokazywać drogę do nawrócenia. Myślę, że z tego doświadczenia my, Polacy powinniśmy wyciągnąć głębokie wnioski.
  • Nie chciałbym się odnosić do wypowiedzi pana premiera, bo to nie moja sprawa. Ale mam nadzieję, że między innymi dzięki mojemu wyjazdowi Polacy o Gabonie będą wiedzieli więcej, poznają jego problemy i któregoś dnia dołożą kilka groszy np. do budowy szpitala dla trędowatych czy innej instytucji tam potrzebnej.
  • (…) przede wszystkim jadę do Afryki jako misjonarz, do zwykłych ludzi. Tam naprawdę jest jeszcze sporo do zrobienia, nie można tych ludzi zostawić samym sobie. W Europie też należy pamiętać, że oprócz własnego kontynentu i Ameryki istnieją jeszcze inne, trochę biedniejsze, czasem trochę bardziej skłócone.