Jan Mencwel

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jan Mencwel

Jan Mencwel (ur. 1983) – polski animator kultury, publicysta, działacz społeczny i aktywista miejski, współzałożyciel i przewodniczący stowarzyszenia Miasto Jest Nasze (2016–2021).

  • Czuję się lokalnym, warszawskim patriotą. Pierwszy projekt, jaki zrobiłem o Warszawie, dotyczył historii przedwojennych społeczników. Brakowało mi etosu zaangażowania społecznego, który powinien być elementem warszawskiej tożsamości, a niekoniecznie nim jest. Warszawa przed wojną była pełna ludzi zaangażowanych. Chcieliśmy więc o tym przypomnieć.
  • Trzeba pamiętać, że drzewa nie tylko dają cień, lecz także są odpowiedzialne za efekt parowania – zwiększanie wilgotności w powietrzu to naturalna klimatyzacja. To też maszyna, która pochłania zanieczyszczenia, poprawia klimat, a właściwie nie potrzebuje paliwa.
  • Jak rozwija się stolica – pod dyktando wielkiego biznesu, a nie potrzeb mieszkańców. Tylko jedna trzecia miasta jest pokryta planami zagospodarowania, co tworzy pole do nadużyć dla deweloperów. Znikają małe sklepy i bazarki, które wypierane są przez centra handlowe i dyskonty. Wycina się drzewa pod budowę deweloperskich osiedli. Brakuje usług i przestrzeni publicznych. O transporcie już mówiłem. To nie żaden radykalizm, tylko zrównoważony rozwój.
  • Warszawa przestaje być miastem, jest centrum urzędowo-biznesowym. My też chcielibyśmy mieć trochę drzew, a nie tylko kolejne wieżowce.
    • Źródło: Patryk Słowik, Nie przenoście nam stolicy…, "Dziennik Gazeta Prawna", 11–13 stycznia 2019.
  • Wierzę w rolę państwa i wspólnoty. Nie wystarczy zostawić wszystkiego mechanizmom wolnorynkowym. Wydaje mi się, że to sposób myślenia, pod którym podpisałoby się wiele osób, również z prawej strony.
  • Wybór jest taki: albo będziemy demokratycznym stowarzyszeniem, albo lewacką organizacją bojową skupioną wokół autorytarnego wodza, któremu należy wierzyć na słowo i zakładać jego nieomylność, bo właśnie robi rewolucję.
Zobacz też