Przejdź do zawartości

Józef Kukułka

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Józef Kukułka (1982)

Józef Kukułka (1929–2004) – polski działacz ruchu ludowego, politolog, historyk, dyplomata, polityk, poseł na Sejm PRL IX kadencji.

  • Pod koniec pobytu w Paryżu doszedłem do wniosku, że na podstawie zdobytej wiedzy faktograficznej o stosunkach międzynarodowych jestem w stanie uogólniać zjawiska i procesy międzynarodowe oraz szukać w nich pewnych prawidłowości. Korzystając z pobytu za granicą skompletowałem sporą bibliotekę książek na interesujące mnie tematy.
    • Źródło: Andrzej Kępiński, Zbigniew Kilar, Kto jest kim w Polsce – inaczej, Warszawa 1985, s. 328.
  • Z satysfakcją przyjąłem też postępowanie moich współpracowników z Instytutu Stosunków Międzynarodowych – którego jestem dyrektorem – którzy nie dopuścili do zorganizowania przez „Solidarność” w 1981 roku wiecu przeciwko mojej osobie. Jak dowiedziałem się później, byłem na czarnej liście „Solidarności”, liście osób przewidzianych do drastycznego ukarania. W tamtym trudnym czasie bardzo wiele rozmawiałem z moimi współpracownikami – w większości wychowankami, robili u mnie magisteria i doktoraty – i jak się okazało, byli bardziej dojrzali politycznie niż inni pracownicy uniwersytetu. Rozszyfrowali kulisy manipulacji przygotowanej przeciwko mnie i dali solidną odprawę tym, którzy na nią zasługiwali. Tym większa była moja satysfakcja.
    • Źródło: Andrzej Kępiński, Zbigniew Kilar, Kto jest kim w Polsce – inaczej, Warszawa 1985, s. 334.

O Józefie Kukułce[edytuj]

  • Profesor Kukułka, wiceprezes ZSL, czyli taki ówczesny wice-Pawlak albo też Gucwa The Younger. Słynął ten człek z okrucieństwa, połowę roku oblewał zawsze dla zasady, a choć uczył nas polityki od Machiavellego po Clausewitza i Lenina, na egzaminie zadawał pytania mordercze.