Hugh Lofting

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Hugh John Lofting (1886–1947) – brytyjski autor literatury dziecięcej.

  • – Ależ, panie doktorze – odpowiedział stary koń – pan jest naszą jedyną nadzieją. Właśnie dzisiaj słyszałem, jak słoń i mówiący koń, który bierze udział w wielkim przedstawieniu, cieszyły się z pańskiego przybycia. Proszę, niech pan ma jeszcze trochę cierpliwości. Nie można wszystkiego zmienić w ciągu jednej minuty. Jeśli nas pan opuści, nasze marzenia nigdy się nie spełnią. Ale, jeśli pan zostanie, jesteśmy pewni, że w krótkim czasie uda się panu poprowadzić cyrk we właściwy sposób. Dopóki jest pan tutaj, nie mamy żadnych obaw. Ale musi pan zostać. Niech pan zapamięta, co panu powiem: przyjdzie dzień, kiedy nowy cyrk, cyrk doktora Dolittle, stanie się najsłynniejszym cyrkiem na świecie.

Podróże doktora Dolittle (1922)[edytuj]

(ang. The Voyages of Doctor Dolittle, tłum. Janina Mortkowiczowa)

  • Myślałem dotąd, że król nic nie robi, tylko siedzi na tronie i przyjmuje kilka razy na dzień hołdy swoich poddanych. Teraz przekonałem się, że król, który wypełnia poważnie swe obowiązki, może być najbardziej zapracowanym człowiekiem na świecie.
  • Otworzyliśmy obaj oczy. I głowy nasze w pośpiechu, by sprawdzić, dokąd mamy pojechać, zderzyły się ze sobą. Atlas otworzył się na mapie Oceanu Atlantyckiego. Koniec mego ołówka tkwił wyraźnie pośrodku maleńkiej wysepki, której nazwa wydrukowana była tak drobnymi literkami, że doktor musiał nałożyć silne szkła, żeby je odczytać. Drżałem ze wzruszenia.
    – Wyspa Pajęczych Małp – powiedział powoli, pogwizdując. – Jakież to dziwne. Natrafiłeś na wyspę, na której widziano po raz ostatni Wielką Strzałę. Chciałbym wiedzieć… Ach, jakie to dziwne!
    – Pojedziemy tam przecież, doktorze? – zapytałem.