Przejdź do zawartości

Huckleberry Finn

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Huckleberry Finn

Huckleberry „Huck” Finn – fikcyjna postać stworzona przez Marka Twaina. Pierwszy raz pojawia się w książce Przygody Tomka Sawyera, gdzie ma 12 lub 13 lat, następnie jako główny bohater i narrator w jej kontynuacji Przygody Hucka jako o rok starszy chłopiec.

O Huckleberry'm Finnie[edytuj]

  • Huck niesie znacznie poważniejsze przesłanie. Nie wydając zbiegłego niewolnika, Huck nie tylko narusza obowiązujące prawo, ale również zasady religijne przeważającej większości mieszkańców Południa, którzy uważali, że pomoc niewolnikowi w ucieczce ku wolności jest grzechem. Huck rozważa tę kwestię w swoim sumieniu i stwierdza, że woli iść do piekła niż wydać Jima. Ta lekcja moralności w wykonaniu dziecka jest jednym z najpotężniejszych przykładów prawości w całej literaturze. Tak jak dojrzewał Huck, tak dojrzewało i społeczeństwo amerykańskie.
    • Autorzy: Allan Lazar, Dan Karlan, Jeremy Salter, 101 postaci, które zmieniały świat, choć nigdy nie żyły, wyd. Świat Książki, Warszawa 2007, ISBN 978-83-247-0714-0, tłum. Barbara Gadowska, s. 131.