Przejdź do zawartości

Hilary Koprowski

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Hilary Koprowski (2007)

Hilary Koprowski (1916–2013) – polski lekarz, wirusolog i immunolog, od 1944 w USA; członek Polskiej Akademii Nauk, profesor nadzwyczajny na Thomas Jefferson University.

  • Nasza akcja trwała od jesieni 1959 do maja 1960 roku. Firma Wyeth przygotowała dla nas dziewięć milionów dawek szczepionki, a firma okrętowa Moore McCormick przetransportowała szczepionkę do Polski. Tym samym statkiem popłynął mój asystent, który dozorował całą operację. Liczba zachorowań spadła ze 1112 przypadków w roku 1959 do około 30 w 1963, a liczba zgonów z 111 do dwóch. Szczepionkę otrzymaliśmy za darmo.

O Hilarym Koprowskim[edytuj]

  • Naszym bohaterem jest jednak Koprowski. Od 1951 roku w Polsce szalała epidemia polio. Zachorowało wiele tysięcy dzieci (brak dokładnych statystyk), kilkaset zmarło. Wtedy Feliks Przesmycki, dyrektor Państwowego Zakładu Higieny, zwrócił się o pomoc do Koprowskiego.
  • Polio jest skojarzone z naszym gatunkiem od kilku tysięcy lat, doprowadziło do śmierci i poszkodowania milionów osób. W Polsce po okresie wojennym to była zmora. Można śmiało powiedzieć, że polskie dzieci w latach 60. i później zostały uratowanie dzięki szczepionce profesora Koprowskiego, która skutecznie zwalczyła tę chorobę w naszym kraju.
  • Prof. Hilary Koprowski był jednym z ostatnich wielkich naukowców, należący do zaszczytnego grona „klubu pasteurowskiego”, jak nazywano wielkich wakcynologów, którzy zajmowali się opracowaniem nowej generacji szczepionek.