Przejdź do zawartości

Hannah i jej siostry

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Hannah i jej siostry (ang. Hannah and Her Sisters) – film tragikomiczny produkcji USA z 1986 roku w reżyserii Woody’ego Allena i z jego scenariuszem.

Wypowiedzi postaci[edytuj]

Mickey[edytuj]

  • Lubię ludzi, którzy nie są zbyt pewni siebie.
  • OK, spokojnie. Przecież nie powiedział, że jesteś chory. Po prostu nie podoba mu się plama na rentgenie. To jeszcze nie znaczy, że jesteś chory. Żadnych pochopnych wniosków. Nic ci nie będzie. Spokojnie, wszystko będzie dobrze… O Boże – umieram! Umieram!

Elliot[edytuj]

  • Wszystko, co zaszło między nami, wydaje się coraz bardziej zamazane. Zachowywałem się jak głupiec. Nie wiem, co mnie wtedy napadło. Całkowite przekonanie, że nie mogę żyć bez ciebie. A jak nas męczyłem! Także Hannę, którą – jak sama mówiłaś – kocham bardziej, niż sam wiem.

Frederick[edytuj]

  • Całe wieki nie gapiłem się w telewizor. Widać naszą kulturę jak na dłoni. Naziści, sprzedawcy dezodorantów, zapaśnicy, konkursy piękności, talk show. Wyobraź sobie, jacy mędrcy oglądają zapasy. Najgorsi są kaznodzieje. Oszuści, którzy wciskają frajerom, że przemawiają w imieniu Chrystusa i czekają na przekazy pieniężne. Kasa, kasa, kasa! Gdyby dziś na ziemię zstąpił Chrystus, rzygałby dalej niż widzi.
  • Przegapiłaś nudny program o Auschwitz. Kolejne makabryczne zdjęcia i zakłopotani intelektualiści, którzy nie wiedzą dlaczego wymordowano miliony. Nigdy nie odpowiedzą na pytanie, jak to się mogło zdarzyć. Znając naturę ludzką powinni pytać, dlaczego nie zdarza się to częściej.

Dialogi[edytuj]

Mickey: Co za ironia losu: zawsze spędzałem święta z Hannah, nigdy nie przypuszczałem, że pokocham kogoś innego. A teraz proszę. Po latach ożeniłem się z tobą i jestem zakochany po uszy. Świetny pomysł na scenariusz. Facet żeni się z jedną siostrą, nic z tego nie wychodzi. Po wielu latach żeni się z drugą. Wymyśliłabyś coś lepszego?
Holly: Mickey.
Mickey: Tak?
Holly: Jestem w ciąży.