Halina Mikołajska

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grób Mariana Brandysa
i Haliny Mikołajskiej
na Cmentarzu leśnym w Laskach

Halina Mikołajska (1925–1989) – polska aktorka, reżyserka teatralna, od lat 70. działaczka opozycyjna, członkini KOR-u. Żona Mariana Brandysa, ciotka Antoniny Krzysztoń.

  • Nagrody i bankiety, nie tyle u Goebbelsa, co u Bieruta, Sokorskiego, Cyrankiewicza (...) Jestem cząstką pewnego obrzydliwego monopolu, monopolu propagandy.
    • Źródło: M. Grochowska, „Gazeta Wyborcza. Duży Format”, 19 września 2006

O Halinie Mikołajskiej[edytuj]

  • „Bądź wierny – idź” – to najsłynniejsze zdanie Herberta, koda Przesłania Pana Cogito mogłoby stanowić motto jej biografii. Jej wspaniałe i tragiczne życie było odzwierciedleniem i żywą realizacją tego nakazu. Nieuznająca kompromisu w sprawach artystycznych i moralnych odeszła jako symbol niezłomności.
  • Mikołajska nie była dekoracyjną lalką na opozycyjnej kanapie, tylko sama tę opozycję tworzyła. Oczywiście, że opozycja potrzebowała głośnych nazwisk, autorytetów, słynnych osób, żeby przebić się ze swoim przekazem do opinii publicznej, żeby zwrócić uwagę na sprawy, w których protestowała. Potrzebowała też samochodów i kierowców, żeby wozili obserwatorów na procesy do Radomia. I Halina Mikołajska ich woziła. Potrzebowała telefonów i adresów, na które można by zgłaszać naruszenia praworządności. I Mikołajska swój adres i telefon udostępniła.
  • Zarówno słabym, złamanym, przegrywającym, jak i silnym i władczym postaciom nadawała artystka swoistą niejednoznaczność, relatywizując pojęcie klęski i zwycięstwa, wskazując na głębsze, bardziej ludzkie choć zarazem mniej oczywiste uwarunkowania psychologiczne.

Zobacz też[edytuj]