Przejdź do zawartości

Giuseppe Mazzini

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Giuseppe Mazzini

Giuseppe Mazzini (1805–1872) – włoski dziennikarz, prawnik, polityk, działacz demokratyczny i rewolucyjny, wolnomularz, bohater włoskiego odrodzenia narodowego i współpracownik Giuseppe Garibaldiego

  • Najjaśniejszy Panie! Czyś się przyjrzał dobrze narodowi temu, który jest wielkim naprawdę, skoro klęski nie mogły go złamać, nie mogły mu odebrać nadziei? Czy nie zrodziła się w głowie twojej myśl: stwórz, jak Bóg z chaosu, świat z tych rozpierzchłych atomów i powiedz: Włochy należą całe do mnie i są szczęśliwe. Stań na czele narodu i wypisz na swym sztandarze: Jedność, Wolność i Niepodległość! Ogłoś się mścicielem, tłumaczem praw narodowych, odrodzicielem Włoch. Uwolnij Włochy od barbarzyńców! Zbuduj przyszłość!
    • Źródło: List do Karola Alberta, 1831, cyt. za: Tomasz Małkowski, Jacek Rześniowiecki, Historia III. Podręcznik do klasy III gimnazjum, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Gdańsk 2012, ISBN 978-83-7420-253-4, s. 139.
  • Zwycięski rewolucjonista przestaje być rewolucjonistą.

O Giuseppe Mazzinim[edytuj]

  • Nazwisko obywatela Mazziniego jest od kilku dni często wymieniane w dziennikach francuskich, wrogich sprawie włoskiej. Mówi się o dziennikach mazzinistowskich, o stronnictwie mazzinistowskim, o mazzinistowskich manifestacjach. Jeśli wyraz mazzinista znaczy to samo co republikanin, nabiera on szczególnej wagi, bo oto Rzym i Florencja uznane urzędowo republiki, a tym samym stały się dla dzienników takich jak "la Presse", "Debaty" itd. krajami mazzinistowskimi.
    • Autor: Adam Mickiewicz, Mazzini - Mazziniści, "Trybuna Ludu", 16 marca 1849, nr 2