Gaz łupkowy

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Złoża łupków gazowych w porównaniu do innych typów złóż gazu ziemnego. A - konwencjonalny gaz, B - warstwa nieprzepuszczalna, C - łupki bogate w gaz, D - gaz piaskowcowy, E - ropa naftowa, F - konwencjonalny gaz, G - gaz w złożach węgla

Gaz łupkowy – gaz ziemny, uzyskiwany z łupków osadowych.

  • Gaz z łupków uczyniłby Europę bardziej samowystarczalną. Sprawiłby, że zależność od zewnętrznych źródeł i monopolu dostaw byłaby mniejsza, a konkurencyjność ekonomiczna większa. Co więcej, gospodarka europejska przy rosnącej konsumpcji energii będzie mogła redukować emisję dwutlenku węgla.
    • Autor: Jacek Saryusz-Wolski, Przyjaciele i wrogowie gazu łupkowego, „Gazeta Wyborcza”, 20 września 2011.
  • Generalnie gaz łupkowy jest dobry dla światowego przemysłu gazowego, ale gdy mówimy o Europie, to są małe szanse, by gaz łupkowy zajął poważne miejsce.(...) Jesteśmy bardzo sceptyczni, co do wydobycia gazu łupkowego w Europie
  • Jan Krasoń, światowej sławy geolog, twierdzi, że za francuskim zakazem stoi lobby atomowe i Gazprom. Przekonuje, że we Francji około 80 procent energii pochodzi z reaktorów atomowych, a producentom energii nie potrzeba konkurencji ze strony łupków.
  • Nasze zasoby tego surowca [gazu łupkowego] szacowane są na 5,3 biliona m3.(...) Taka ilość pozwoliłaby nam uniezależnić się od dostaw z Rosji na setki lat. Jednak niedawna decyzja francuskich deputowanych o zakazie stosowania głównej metody wydobycia gazu łupkowego, tak zwanego szczelinowania hydraulicznego – wywołała obawy, że Unia Europejska stworzy regulacje, które zakończą nasze marzenia o gazie łupkowym.
  • Przeprowadziliśmy we współpracy z tą firmą (Halliburton) w ubiegłym roku (…) hydrauliczne szczelinowanie w Polsce na odwiercie w Markowoli. Ten odwiert został również oceniony przez polskie Ministerstwo Środowiska, które opracowało na tej podstawie raport. Ten raport stwierdza, że (…) nie zanotowano negatywnego wpływu na środowisko.(...) Są grupy, które są zainteresowane tym, by gaz łupkowy nie był wydobywany i będą używały wszelkich argumentów, aby ograniczyć to wydobycie.
  • W Stanach Zjednoczonych obszary, gdzie rozwinęła się eksploatacja gazu łupkowego, to głównie Teksas, Utah, Nevada, (…) tam są te obszary prawie niezurbanizowane, półpustynne, oddalone od siedlisk ludzkich. Stąd nie ma problemów z budową infrastruktury i eksploatacją.

Zobacz też: