Przejdź do zawartości

Connie Hedegaard

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Connie Hedegaard (2009)

Connie Hedegaard (ur. 1960) – duńska dziennikarka i polityk, komisarz UE ds. klimatu.

  • Mieliśmy problem z bankami, które też działają rynkowo. Proszę znaleźć kogoś, kto powiedziałby w kryzysie, że skoro rynek decyduje o bankach, to nic nie róbmy, pozwólmy im upaść. Oczywiście uznano, że sytuacja jest nadzwyczajna i trzeba było coś zrobić, aby banki przetrwały. Tak samo należy podejść do europejskiego systemu handlu emisjami (ETS). Sytuacja kryzysowa na rynku CO2 też jest nadzwyczajna i trzeba podjąć nadzwyczajne decyzje.
  • Polska gospodarka obecnie jest zależna od węgla, pytanie tylko, czy taki model ma pozostać na zawsze? W tym kontekście rozumiem zainteresowanie wydobyciem gazu łupkowego. To może być dla Polski pomost w przejściu z epoki węgla do gospodarki niskoemisyjnej. Mam nadzieję, że Polska, która w tym roku będzie gospodarzem konferencji klimatycznej, zgodzi się z nami, że świat ma problem z klimatem i musimy zmierzać do gospodarki niskoemisyjnej. (…) Nie dyskutujmy, czy powinniśmy zapobiegać zmianom klimatycznym, tylko jak to najlepiej robić.
  • Zużywajmy mniej energii. To powinno być dobrze zrozumiane w Polsce, bo zmniejszy jej zależność energetyczną od Rosji czy Bliskiego Wschodu. A w dłuższej perspektywie pójdą w dół rachunki za energię. Mówiąc o polityce klimatycznej, powinniśmy myśleć nie tylko w kategoriach krótkoterminowych kosztów, ale także korzyści w dłuższym terminie.