Francisco da Costa Gomes

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Francisco da Costa Gomes (1914–2001) – portugalski generał i polityk, szef Sztabu Generalnego, prezydent Portugalii w latach 1974–1976.

  • W naszym kraju toczy się od roku walka o przyszłość Portugalii. Wynik tej walki nie może być obojętny dla nas wszystkich i dla innych narodów. Trzy najpoważniejsze próby wygrały siły postępowe. Jestem przekonany, że także ostateczne zwycięstwo odniosą ludzie i organizacje stojące na straży wolności i demokracji.
    • Opis: w swoim przemówieniu do narodu w dniu 12 marca 1975.
    • Źródło: Kazimierz Kozub, Politycy z pierwszych stron gazet, wyd. Iskry, Warszawa 1976, s. 83–84.

O Francisco da Costa Gomesie[edytuj]

  • Oto wielka zagadka, wielki znak zapytania: Costa Gomes. Jakie jest stanowisko Costy Gomesa? Kim naprawdę jest Costa Gomes? Przede wszystkim nie jest prawdziwym wojskowym; w wojsku był inżynierem ze stopniem pułkownika. Mianowano go generałem brygady podczas rewolucji. Dlatego nie ma swego lobby w strukturach wojskowych, jak Goncalves, Otelo i Antunes; jednak ma w wojsku autorytet. I ma wielkie ludzkie doświadczenie wśród wojskowych, zna wojskowych. Costa Gomes jest magistrem matematyki; jaką grę prowadzi? Na pierwszy rzut oka poczynił wiele ustępstw wobec komunistów i nadal je czyni. Jednak zawsze używał zupełnie innego języka niż komuniści, niż Goncalves. Jedyną pewną rzeczą na temat Costy Gomesa jest to, że dręczy go myśl o zbrojnej konfrontacji i chce jej uniknąć. Robi wszystko, by jej uniknąć i…