Przejdź do zawartości

Feliks Parnell

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Feliks Parnell

Feliks Parnell (1898–1980) – polski tancerz i choreograf, dyrektor zespołów baletowych, jedna z najważniejszych postaci polskiej sceny baletowej 1. poł. XX wieku. Mąż Marii Łapińskiej-Parnell.

O Feliksie Parnellu

[edytuj]
  • Parnell i Pawliszczewa – doskonała i świetnie zgrana ze sobą była ta para… Parnell (…) poznał tam Pawliszczewą jako chórzystkę. On jako fanatyk tańca i pracowity za dwudziestu ludzi zrobił z niej tancerkę wysokiej klasy. Występy ich w Qui Pro Quo pokazały wielkie możliwości tej pary.
  • W pobieżnym szkicu o pięcioletniem życiu teatralnem stolicy trudno jest wymieniać poszczególne nazwiska, ale jest jedno zasługujące na słowa podzięki za częste dostarczanie wygłodniałemu widzowi najwyższych wzruszeń artystycznych. Nazwisko to brzmi: Feliks Parnell. Pracując w okropnych warunkach Feliks Parnell potrafił stworzyć balet na skalę światową, czem dobrze zasłużył się polskiej kulturze.
  • Wraz ze swoją żoną (…) tworzyli zjawiskową parę. Kiedy cały nagi, z przepaską tylko i w turbanie, wnosił z głębi sceny po kilkumetrowych schodach na wzniesionych ponad głową rękach partnerkę, szmer podziwu i huragany oklasków były reakcją publiczności na ten widok, a odtańczony przez nich duet na tle baletu wzbudził wielki entuzjazm.