Eugeniusz Pławski

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Eugeniusz Pławski (1895–1972) – komandor polskiej Marynarki Wojennej z okresu II wojny światowej.

Fala za falą[edytuj]

(Wyd. Finna, Gdańsk 2003, ISBN 83-917833-1-8)

  • Miałem za sobą czterdzieści pięć lat życia w dyscyplinie wojskowej. Słowo strajk było dla mnie zawsze czymś odpychającym. Z zasady nie zgadzałem się z użyciem przymusu tak przez pracodawców jak i pracowników.
  • Przyjdzie dzień, gdy obecne (Eugeniusz Pławski pisał te słowa w 1960 roku) rządy pójdą w zapomnienie, a Naród Polski będzie żył wiecznie, tak samo jak będą żyły tradycje oraz historia z jej zwycięstwami i klęskami, z jej okresami lat tłustych i chudych.
  • Wodnosamolot M.5 jest to dwumiejscowy dwupłat o otwartym kadłubie. Masz niczym nie ograniczony widok, jak na karuzeli. W powietrzu trzymaj gębę zamkniętą, bo jak ci pęd powietrza rozedmie usta, będziesz wyglądał jak balon, a jeśli masz sztuczne zęby, to pójdą z wiatrem. Gdy podchodzisz do wodowania, to przeżegnaj się na wszelki wypadek i mów na głos: „Niech się dzieje wola nieba!”.
  • Żadna przysięga nie może mieć w sobie nic symbolicznego i żadnego ersatzu. Żołnierz nasz walczył i umierał za Polskę niepodległą, a nie symboliczną.