Przejdź do zawartości

Eugène Terre'Blanche

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Eugène Terre’Blanche (2004)

Eugène Terre’Blanche (1941–2010) – południowoafrykański polityk, założyciel skrajnie prawicowego Afrykanerskiego Ruchu Oporu (AWB).

 • Biali Afrykanerzy mają takie samo historyczne prawo do posiadania własnego miejsca w burskim volkstaat jak Żydzi w odniesieniu do Izraela i czarne narody w całej niepodległej Afryce. Zgodnie z historycznym prawem kraj ten nie należy do nikogo innego, jak tylko do Burów, którzy w ostatnim stuleciu okupili go swoją krwią, swoim potem i łzami swych mężczyzn, kobiet i dzieci.
  • Źródło: Grzegorz Bębnik, Ostatnia walka Afrykanerów, Biała Podlaska 2004, s. 169.
 • Biali mogą przeżyć w Afryce tylko jako naród. A tym zawsze byli mówiący językiem afrikaans chrześcijańscy Burowie, którzy zdobyli ten kraj dla Białych, walczyli nad Krwawą Rzeką i złożyli przysięgę, by o tym zwycięstwie pamiętać. Członkostwo w AWB wymaga spełnienia dwóch przesłanek: Trzeba być białym i trzeba wierzyć w Jezusa Chrystusa. Izrael jest ojczyzną Żydów. Czy kiedykolwiek Izraelczycy będą się dzielić władzą nad tym krajem z Palestyńczykami?
  • Źródło: Grzegorz Bębnik, Ostatnia walka Afrykanerów, op. cit., s. 216
 • Jedyną szansą na pokój jest zagwarantowanie każdemu narodowi prawa do samostanowienia. Ludzie nie są równi. Nie można ich po prostu zebrać razem i powiedzieć: Ustanawiamy oto nowy porządek świata i wszyscy będą rządzeni przez jeden rząd. Tym samym zniszczono by Ogród Boży i prawa natury…
  • Źródło: Grzegorz Bębnik, Ostatnia walka Afrykanerów, op. cit., s. 215
 • Jeśli jest się narodem, ma się słuszne prawa do ziemi. I mają je moi ludzie: Oni są narodem! I w myśl prawa międzynarodowego mamy prawo do własnego kraju. Nie chcemy przecież wcale całej Południowej Afryki. Chcemy tylko mieć z powrotem nasz kraj! Burskie republiki: Transwal, Wolne Państwo, północną część Natalu (…) Chcę jedynie moich burskich republik – ani centymetra kwadratowego więcej…
  • Źródło: Grzegorz Bębnik, Ostatnia walka Afrykanerów, op. cit., s. 216