Przejdź do zawartości

Dominik Sankowski

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Dominik Sankowski (ur. 1946) – polski polityk, informatyk, nauczyciel akademicki, profesor nauk technicznych.

  • Radio Maryja zajmuje się budowaniem formacji duchowej, patriotycznej i intelektualnej. Przede wszystkim jednak bardzo duży nacisk położony jest na modlitwę. To jest ta formacja duchowa, która jest bardzo potrzebna każdemu człowiekowi. Oprócz tego jest to także rodzaj informacji bardzo ważnej.
  • Uważam, że powielany przez innych stereotyp, że Radio jest tylko dla starszych, niewykształconych, jest nieprawdą. Wszelkie specjalistyczne audycje, choćby prof. Jacyny-Onyszkiewicza, znajdują ogromny odzew wśród fachowców i okazuje się, że telefony są od wielu profesorów z różnych stron kraju.
  • W szkolnictwie obserwujemy nadal niski stopień wykorzystania technologii edukacyjnych i komunikacyjnych, niedostateczne powiązanie edukacji z potrzebami na rynku pracy, niski wskaźnik kształcenia ustawicznego wśród dorosłych. Programy forsowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej nadal oscylują wokół papierowego nośnika informacji.
  • Z Łodzią związane jest całe moje dorosłe życie od chwili, gdy jako chłopiec z prowincji w wieku 18 lat zostałem przyjęty na Wydział Elektryczny PŁ. Tutaj przeszedłem wszystkie szczeble kariery naukowej, od asystenta stażysty do profesora zwyczajnego. Tutaj też odkryłem największą pozazawodową pasję mojego życia – żeglarstwo. Brałem udział w dalekomorskich i oceanicznych rejsach akademickich – m.in. w wyprawie studentów i pracowników wyższych uczelni łódzkich, uhonorowanej w 1986 r. nagrodą Rejs Roku za przepłynięcie Atlantyku w skrajnie trudnych warunkach na jachcie s/y Stomil.
  • Z mojego doświadczenia jako eksperta Państwowej Komisji Akredytacyjnej na kierunku informatyka wynika, że chociaż wiele szkół w Polsce proponuje kształcenie w tym zakresie, to jednak stale rośnie potrzeba szkolenia dobrych, nowoczesnych informatyków, którzy będą posiadali umiejętności związane nie tylko z programowaniem, ale przede wszystkim z rozwojem internetu, sieciami komputerowymi oraz technologiami internetowymi. W tej dziedzinie informatyki rynek pracy jest w dalszym ciągu nienasycony.