Dobromir Sośnierz

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dobromir Andrzej Sośnierz (ur. 1976) – polski informatyk, przedsiębiorca i polityk, z wykształcenia teolog, od 2018 poseł do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji.

  • Chcę zaprotestować przeciwko temu, co tutaj się dzieje. Kultura głosowania w tym Parlamencie jest poniżej jakiegoś zebrania plemiennego. Tu się nie liczy głosów, Pani nawet nie podnosi oczu znad kartki w wielu przypadkach. Po co ja tutaj głosuję, po co ja tutaj przychodzę? To jest brak szacunku dla głosu pojedynczego posła.
  • Polska stała się kozłem ofiarnym Unii Europejskiej w narzucaniu państwom członkowskim swojego zdania. Polski rząd przyczynił się natomiast do powstania bardzo groźnego precedensu, który będzie stosowany jako nauczka i przestroga w sporach z kolejnymi krajami.
  • W minionym roku Unia w wielu kwestiach radykalnie pogwałciła suwerenność państw członkowskich, m.in. w stosunku do Polski czy Węgier. Widać, że korzyści z członkostwa w Unii Europejskiej są coraz mniejsze, obowiązki coraz większe, a dodatkowo państwa są dyscyplinowane i straszone sankcjami. Pod tym względem 2018 rok jest dość przełomowy, bo deklaracje o „Europie dwóch prędkości” czy integracji na zasadzie federacyjnej padły otwarcie i zostały poparte konkretnymi czynami.
  • Wielu różnych rzeczy spodziewałem się po Unii Europejskiej, tzn., że nie szanuje suwerenności państw członkowskich, jest to lewacka organizacja, zajmuje się śmiesznymi rzeczami od krzywizny bananów do dobrostanu goryli w Kongu. Jednak nie spodziewałem się, iż tak bezceremonialnie pokazuje, że demokracja w UE jest fasadowa: wszystko jest ustalone, zdajemy sobie sprawę, że nasze rezolucje i tak niewiele wnoszą, bo tak naprawdę o wszystkim decyduje Komisja Europejska. Nie liczymy głosów, głosujemy byle jak i nie przejmujemy się tym. To na pewno jest największe negatywne zaskoczenie. Nie było to wcześniej nagłaśniane, więc nie miałem okazji się z tym zetknąć, dopóki nie przekonałem się osobiście.