Przejdź do zawartości

Cyryl I

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Cyryl I, 2009

Cyryl I (właśc. Władimir Michajłowicz Gundiajew, ros. Владимир Михайлович Гундяев; ur. 1946) – rosyjski duchowny prawosławny, od 2009 patriarcha Moskwy i Wszechrusi.

  • Główny przekaz dla władzy i dla społeczeństwa zamyka się w tym, że trzeba umieć wyrażać swój sprzeciw, nie poddawać się prowokacjom i nie niszczyć kraju. My już wyczerpaliśmy limit wstrząsów, nie mamy prawa do kolejnej rewolucji.
  • Wyrażone w sposób prawidłowy protesty powinny doprowadzać do korygowania kursu politycznego. Kiedy władza okazuje się na to nieczuła, to bardzo zły znak. Powinna bowiem dostrajać się i wsłuchiwać w sygnały dawane przez społeczeństwo.

O Cyrylu I[edytuj]

  • Wierzę, Wasza Świątobliwość, że jesteś człowiekiem pokoju. Nasz Pan, Jezus Chrystus nauczał: „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi” (Mt 5,9). Dlatego proszę cię, Bracie, abyś zaapelował do Władimira Putina, by zaprzestał bezsensownej walki z narodem ukraińskim, w której giną niewinni ludzie, a cierpienie dotyka nie tylko żołnierzy, ale i osoby cywilne – zwłaszcza kobiety i dzieci.