Bug

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Bug koło Nura

Bugrzeka we wschodniej Polsce, zachodniej Ukrainie i południowo-zachodniej Białorusi.

 • (…) to nie rzeka dzieli, ale ludzie. To oni posłużyli się Bugiem, czyniąc z niego w 1939 i 1944 roku granicę, ze wszelkimi tego konsekwencjami. Bug jest dla mnie rzeką magiczną. Moja rodzinna wioska stała na jego wschodnim brzegu i kiedy wytyczano granicę, nas wszystkich wysiedlono. (…) Dla ludzi to tragedia − ciężko żyć ze świadomością, że po drugiej stronie rzeki są mogiły przodków, że jest do nich całkiem blisko, a jednak bardzo daleko.
 • Uderzcie w bębny, zagrajcie nam w rogi:
  Za Bug, za Bug, za Bug!
 • W czasie translokacji oddziałów AK zza Bugu dochodziło do częstych starć zbrojnych z jednostkami policyjno-wojskowymi okupanta, zwłaszcza podczas forsowania rzeki Bug, ale dzięki sprawnej organizacji akcji odbywało się to bez większych strat.
 • Z inicjatywy Heinricha Himmlera przy końcu stycznia 1944 roku przystąpiono do organizowania wzdłuż linii Bugu stałych pozycji przeciwpartyzanckich, tak zwanej linii wyłapywania band (Bandenauffanstellung „Bug”). Celem tych przedsięwzięć było uniemożliwienie połączenia sił partyzanckich działających na Wołyniu z lubelskimi organizacjami partyzanckimi.
 • Żyję gdzie Gopło Bug Wisła
  moja miłość do tych stron
  przyrosła jak do krzyża
Wikisłownik
Wikisłownik
Zobacz też hasło BugWikisłowniku