Bitwa pod Cedynią

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Bitwa pod Cedynią

Bitwa pod Cedynią została rozegrana 24 czerwca 972 roku między wojskami księcia PolanMieszka I a margrabiego Marchii Łużyckiej Hodo, wspomaganego przez możnowładcę Zygfryda von Walbeck.

 • Kiedy Hodon – ten margrabia
  Chciał Pomorze mu zagrabiać
  Pod Cedynią wlazł na szkapę
  I mu strasznie obił japę(…)
  dziewięć, siedem oraz dwójka
  – pod Cedynią niezła bójka (…).
 • My [Polacy] nie mówimy o sobie źle. Jest Skrzetuski, Wołodyjowski, powstanie warszawskie, powstanie styczniowe. Przywiązywaliśmy dzieci pod Cedynią jako tarcze i to jest super. Znaczy to jest najlepsze, co Polskę spotkało. Nigdy nie ma spojrzenia na naszą historię z punktu widzenia, że: „zastanówmy się, bo to nie było dobrze”.
 • Tymczasem dostojny margrabia Hodo, zebrawszy wojsko, napadł z nimi na Mieszka, który był wierny cesarzowi i płacił trybut aż po rzekę Wartę. Kiedy w dzień świętego Jana Chrzciciela starli się z Mieszkiem, odnieśli zrazu zwycięstwo, lecz potem w miejscowości zwanej Cydzyną brat jego Czcibor zadał im klęskę, kładąc trupem wszystkich najklepszych rycerzy. Cesarz, poruszony do żywego wieścią o tej klęsce, wysłał czym prędzej gońców, nakazując Hodonowi i Mieszkowi, aby pod rygorem utraty jego łaski zachowali pokój do czasu, gdy przybędzie na miejsce i osobiście zbada sprawę.
  • Autor: Thietmar z Merseburga, Kronika, XI wiek, cyt. za: Tomasz Małkowski, Jacek Rześniowiecki, Historia II. Podręcznik dla klasy II gimnazjum, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, 2010, s. 14.