Przejdź do zawartości

Bestie z południowych krain

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Bestie z południowych krain (ang. Beasts of the Southern Wild) – amerykański niezależny dramat fantasy w reżyserii Benha Zeitlina. Autorami scenariusza są Lucy Alibar i Benh Zeitlin.

Wypowiedzi postaci

[edytuj]

Hushpuppy

[edytuj]
  • Cały wszechświat stoi na tym, że wszystko odpowiednio pasuje. Jeśli jeden element wyskoczy, choćby najmniejszy, wszechświat padnie.
  • Silne zwierzęta wiedzą, kiedy twoje serce słabnie. Głodnieją i przychodzą.
  • Tatuś opowiadał, że mamusia była taka ładna, że nie musiała włączać kuchenki. Chodziła i woda zaczynała wrzeć.
  • Tatuś mówi, że odważni ludzie nie uciekają z domu.
  • Wszystkie serca biją zawsze i wszędzie i rozmawiają ze sobą, choć ja ich nie rozumiem. Mówią pewnie: „Jestem głodny”, „Chcę kupę”. Czasem porozumiewają się szyfrem.

O filmie

[edytuj]
  • Należy go kręcić niejako zgodnie z tym, jak płynie życie jego bohaterów i większość rzeczy na planie robić własnymi siłami. Nigdy nie jest on gigantycznym konstruktem wypełnionym tysiącami statystów i technicznych. Trzeba czerpać siłę z chaosu, wprowadzić go niejako w system krwionośny filmu i odpowiednio wykorzystać jego potencjał. Nasze nastawienie zakłada rezygnację z filmowej precyzji i zastąpienie jej siłą mięśni, fizyczną pracą wyciskającą siódme poty z każdego, kto próbuje zapisać na taśmie ulotne wrażenia... Więcej tu przypadku niż decyzji i testowania pierwotnych założeń. Główną rolę zawsze odgrywa proces zainicjowany decyzją, że przeżycie przygody wraz z bohaterami własnego filmu jest nie tylko środkiem, ale i celem reżysera.