Przejdź do zawartości

Bernie Sanders

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Bernie Sanders (2007)

Bernie Sanders (właśc. Bernand Sanders; ur. 1941) – amerykański polityk socjalistyczny, senator Partii Demokratycznej ze stanu Vermont i kandydat w wyborach prezydenckich w 2016.

  • Mój ojciec wyemigrował do USA z Polski w wieku 17 lat, nie mając żadnych pieniędzy. Zmarł młodo. Nie mógł sobie wyobrazić, że będę kiedyś startować w wyborach prezydenckich.
  • Pytali nas: „Jak chcecie stawić czoło najpotężniejszej machinie politycznej w USA [czyli rodzinie Clintonów] finansowanej przez milionerów i miliarderów?”. Odpowiadaliśmy i odpowiadamy: „Nie chcemy pieniędzy od milionerów, nie reprezentujemy ich ani wielkich korporacji! Przyjmujemy dotacje na kampanię od zwykłych obywateli”. I co? Pieniądze przelało nam 3,5 mln ludzi, więcej niż w jakiejkolwiek kampanii prezydenckiej w historii USA na tym etapie! Średnia dotacja wynosi 27 dolarów, z czego jestem dumny!
  • System wyborczy jest skorumpowany i to zagraża naszej demokracji. Jak myślicie, dlaczego milionerzy i miliarderzy dają na kampanie innych kandydatów setki milionów dolarów? Bo taki mają kaprys? Nie, robią to, ponieważ chcą kontrolować polityków i decydować o tym, kto rządzi w Waszyngtonie. A po co im to jest potrzebne? To bardzo proste. Wiecie, kto jest największym beneficjentem pomocy społecznej w USA? Znacie rodzinę Waltonów, właścicieli sieci supermarketów Walmart, najbogatszą rodzinę w USA? Otóż oni są największymi odbiorcami pomocy społecznej! Płacą swoim pracownikom tak mało, że wielu z nich kwalifikuje się do darmowej opieki medycznej, darmowych kartek żywnościowych itp. Kto za to płaci? Wy! Waltonowie są wam bardzo wdzięczni za hojność i chcą, by to trwało. Ale my nie chcemy tak dalej! Dwadzieścia najbogatszych rodzin w USA ma więcej pieniędzy niż 150 mln Amerykanów, czyli biedniejsza połowa społeczeństwa. Czy tak ma wyglądać Ameryka?
  • Wszystko zależy od was! Pamiętajcie, że wszystkie zmiany były wymuszane oddolnie. Kobiety i geje mają równe prawa nie dlatego, że jakiś prezydent czy kongresmeni postanowili im je przyznać. Wywalczyli je!