Przejdź do zawartości

Baśnie barda Beedle'a

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Baśnie barda Beedle’a (ang. The tales of Beedle the Bard) – zbiór baśni napisany w 2007 roku przez brytyjską pisarkę Joanne Kathleen Rowling; tłumaczenie – Andrzej Polkowski.

 • Było raz trzech braci, którzy wędrowali opustoszałą, krętą drogą o zmierzchu.
  Doszli w końcu do rzeki zbyt głębokiej, by przez nią przejść, i zbyt groźnej, by przez nią przepłynąć. Bracia znali się jednak na czarach, więc po prostu machnęli różdżkami i wyczarowali most nad zdradziecką tonią. Byli już w połowie mostu, gdy drogę zagrodziła im zakapturzona postać.
  I Śmierć przemówiła do nich. Była zła, że tym trzem nowym ofiarom udało się ją przechytrzyć, bo zwykle wędrowcy tonęli w rzece. Nie dała jednak za wygraną. Postanowiła udawać, że podziwia czarodziejskie uzdolnienia trzech braci, i oznajmiła im, że każdemu należy się nagroda za przechytrzenie Śmierci.
 • Jak pisze wybitny czarodziejski filozof Bertrand de Pensees-Profondes w swoim znakomitym dziele Studium możliwości odwrócenia faktycznych i metafizycznych skutków naturalnej śmierci, ze szczególnym uwzględnieniem reintegracji esencji i materii: „Porzućcie to marzenie. To się nigdy nie uda”.
 • Raz do roku, między wschodem i zachodem słońca najdłuższego dnia, zaklęcia traciły swoją moc, a w murze otwierała się szczelina, by wpuścić do zaczarowanego ogrodu tylko jednego nieszczęśnika, którego odtąd można było nazywać nie lada szczęśliwcem, bo mógł się skąpać w wodach fontanny i zapewnić sobie szczęśliwy los na resztę życia.
  • Zobacz też: mur
 • Tutaj, w kryształowej szkatułce, spoczywało bijące serce czarodzieja.
 • Większość czarownic i czarodziejów woli mieć różdżkę, która ich „wybrała”, niż taką, która pochodzi z drugiej ręki i przywykła do zwyczajów poprzedniego właściciela, i mogłaby odstawać od stylu uprawiania magii nowego właściciela.
 • Zapłać mi smakiem twojego bólu.