Przejdź do zawartości

Austriacy

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Austriacy – naród pochodzenia germańskiego zamieszkujący głównie Austrię oraz włoski region Trydent-Górną Adygę.

  • Do podważenia mitu Austrii jako pierwszej ofiary Hitlera i przekucia go w zarzut, że Austriacy byli pierwszymi sojusznikami III Rzeszy, walnie przyczynili się artyści, m.in. pisarz i dramaturg Thomas Bernhard oraz noblistka Elfriede Jelinek. Zarówno w swoich utworach, jak i wystąpieniach publicznych eksponowali moralną małość Austriaków i ich antysemickie poglądy.
  • [Niemcy] są szczerzy i otwarci. Austriacy to już zupełnie inna sprawa. Gdy przyjechałem tam i mówiłem to, co myślę, uważano mnie za chama. Własne zdanie jest przecież niedemokratyczne, niegrzeczne i mało dworskie. Musi tam być strasznie sztywno. Austriacy mają obsesję równości. Proszę zwrócić uwagę, że wszystkie domki jednorodzinne wyglądają tam podobnie – ludzie nie lubią szpanerstwa, wywyższania się. I jeśli złamiesz to niepisane prawo, jest po tobie. Kiedy jeden z profesorów w mojej szkole kupił sobie nowiutkie porsche, zaraz ktoś mu wyliczył, że przy jego zarobkach nie powinno go na takie auto stać, czyli sugerowano, że wykonał jakiś szwindel. Ostatecznie nic mu nie udowodniono, ale przy pierwszej możliwej okazji został zwolniony.
    • Autor: Janusz Kondratiuk
    • Źródło: Piotr Czerkawski, Drżące kadry. Rozmowy o życiu filmowym w PRL-u, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2019, 978-83-8049-917-1, s. 133