Przejdź do zawartości

Augusto De Luca

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Augusto De Luca

Augusto De Luca (ur. 1955) – włoski artysta fotografik.

 • Czuję się nawigatorem albo lepiej wydobywcą ogromnego świata sztuki. Artysta jest odkrywcą, szuka kluczy, aby otworzyć drzwi emocji i sensacji. Sztuka jest miejscem, gdzie racjonalność, fantazja, prawda i udawanie poślubiają się nawzajem, tworząc mieszankę wybuchową.
  • Źródło: Amedeo Novelli, Augusto De Luca, „Witness Journal” nr 32, maj 2010, cyt. za: Fotoup.net
 • Dobra fotografia jest zrealizowana w odpowiednim momencie, ale potrzebuje także odpowiedniego cięcia, który waloryzuje moment… Fotografia musi żyć zawartością i formą, ta, która żyje tylko jedną albo drugą, nie przetrwa.
 • Geometria służy mi jak gramatyka, w języku ekspresji obrazu. Szkielet strukturalny, kompozycja i cięcie geometryczne dają klucz do lektury obrazu; inaczej byłoby jak dadaistów, którzy wkładali słowa do woreczka, a później wyciągali je pojedynczo, aby ułożyć wiersz.
 • Każde moje zdjęcie jest przesycone uczuciem. Od zależności, która tworzy się między mną a miejscem ujęcia. Kiedy widzę coś, co mnie pociąga, zaczynam kręcić się wokół, aby znaleźć moje ujęcie. To praca nad samym sobą i nad miastem, w tym samym czasie.
 • Mam mnóstwo dusz, które wychodzą na zewnątrz miesiącami albo latami uzupełniając się. Jestem fotografem, adwokatem, wykonawcą, kolecjonistą, muzykiem. To wszystko jest częścią mnie, a ja nie wykluczam niczego, zwyczajnie pozwalam moim różnym zamiłowaniom „wychodzić na zewnątrz”. Jeżeli fotografujesz dla innych, nie uwypukli się „twoja” esencja, skończysz, robiąc rzeczy jak wszyscy inni, wiedząc tylko, że się podobają. Poprzez moje fotografie uwypuklają się moje pomysły, moje pasje, to, kim jestem i o czym myślę.
 • Od zawsze miałem w sobie ziarno człowieka-matki; kreatywność towarzyszyła mi zawsze. Próbowałem zawsze wyrazić się stylem dokładnym, ale poprzez wszystkie materiały i formaty. Pragnę pokazać jak moja kreatywność manifestuje się w różnych okolicznościach… Neapol jest enigmą, która ofiaruje się fatalnie kluczowi marzeń, i ja kocham ją oraz jestem jej wdzięczny, że pożywiła moją fantazję.
  • Źródło: Laura Vecchio, wywiad, „Les Flaneurs”, 22 września 2010
 • Pizza jest czymś, czego nie można wykluczyć, odkryjesz ją lepiej, odkryjesz ją na nowo w średnim wieku, niestety, w momencie kiedy masz cholesterol i trójglicerydy bardzo wysokie… Kolekcjoner jest kimś zdolnym połknąć dzieło sztuki, tę, którą chce posiąść za wszelką cenę.
 • Światło uwypukla, ale z cieniem, wyklucza, dając obrazowi wartość głębokości wyobraźni i możliwości wykluczenia. Wierzę, że zaangażowanie i technikę można osiągnąć chęcią i nauką, natomiast pomysłowość i pasja dają coś więcej, aniżeli elementy wrodzone, i nieubłagalnie specjalne.
  • Źródło: Augusto De Luca” test Giuseppe Alario (direttore Kodak centro-sud), „Il Fotografo Professionista Kodak” nr 27, marzec 1987, s. 49.
 • Urodziłem się w Neapolu, ale moja mama jest rzymianką, tak więc w moich żyłach płynie oczywiście trochę Tiber.