August Agbola O'Brown

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

August Agbola O’Brown (1895–1976?) – nigeryjski muzyk jazzowy osiadły w Warszawie, jedyny czarnoskóry uczestnik powstania warszawskiego.

O Auguście Agboli O’Brownie[edytuj]

  • Opowiadał wszystkim, że jest poliglotą i że zna pięć języków. Przed samą wojną spotykałem go dosyć często (…). Zapamiętałem go jako faceta dość przystojnego, postawnego i niezwykle eleganckiego. Chodził w jasnych garniturach i kolorowym krawacie…, no i oczywiście nosił stosowne kapelusze, jakieś borsalino. Bez wątpienia był człowiekiem inteligentnym i bystrym.
    • Autor: Andrzej Zborski, „Jazz Magazine”
    • Źródło: Zbigniew Osiński, Powstaniec z Nigerii w: Afryka w Warszawie. Dzieje afrykańskiej diaspory nad Wisłą pod redakcją Pawła Średzińskiego i Mamadou Dioufa, Fundacja Afryka Inaczej, Warszawa 2010, ISBN 9788362179015, s. 97.
  • Wujek był bardzo przystojny, wysoki, kulturalny. Zawsze elegancko ubrany; garnitur, dyplomatka, sygnet. Łódź wtedy była bardzo zacofana. Pod nasz dom na Piotrkowskiej przychodziły procesje, żeby zobaczyć wujka. Jak szliśmy razem ulicą, tramwaje się zatrzymywały. Kiedyś z wujkiem poszłam do cyrku. Nikt na arenę nie patrzył. Wszyscy gapili się na niego.