Arthur Greiser

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arthur Karl Greiser

Arthur Karl Greiser (1897–1946) – niemiecki polityk narodowosocjalistyczny, obergruppenführer SS, namiestnik Rzeszy w Kraju Warty, przedtem prezydent Senatu Wolnego Miasta Gdańska, zbrodniarz wojenny.

O Arthurze Greiserze[edytuj]

  • Greiser przybył w towarzystwie adiutanta umundurowanego. Zrobił na mnie wrażenie dość sympatycznego pana w średnim wieku. Włosy miał przystrzyżone na jeża i nosił za wysoki kołnierzyk.
    • Autor: Mieczysław Lepecki, Pamiętnik adiutanta marszałka Piłsudskiego (wpis z 7 stycznia 1935), Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1989, ISBN 8301068280, s. 254.
  • Marynarze z U-181 pojechali na osobiste zaproszenie Arthura Greisera, aktualnego zarządcy Kraju Warty. Był on opiekunem i swego rodzaju „ojcem chrzestnym” tego okrętu i kapitan Lüth cieszył się jego dużą sympatią i przyjaźnią, a U-181 opieką, polegającą na zaopatrywaniu U-Boota w książki i płyty z nagraniami rozmaitych utworów muzycznych. Nie wiadomo dokładnie, jaki był stosunek Lütha do Greisera, który był zaciętym hitlerowcem i wręcz zbrodniczą osobowością, i który między innymi głosi: „Należy unikać wszelkich gestów przyjaźni wobec Polaków, a nienawiść wobec nich powinna być zasiana w każdym niemieckim sercu. Bóg pomógł nam podbić naród polski, który musi zostać zniszczony”.
  • W czasie ogłoszenia wyroku Greiser był opanowany. Załamał się po powrocie do celi. Płakał i długo się modlił, a następnie napisał prośbę do Bolesława Bieruta o ułaskawienie. Wniosek o ułaskawienie wnieśli także jego obrońcy, z taką samą prośbą zwrócił się do władz polskich papież Pius XII.
    • Źródło: Kronika Miasta Poznania 2011/4, artykuł: Egzekucja Artura Greisera, s. 205.