Andrzej Przyłębski
Wygląd
Andrzej Przyłębski (ur. 1958) – polski filozof, profesor nauk humanistycznych, tłumacz, kulturoznawca i dyplomata, ambasador RP w Niemczech (2016–2022). Mąż Julii Przyłębskiej.
- Chodzi o to, by agresywnie prowokować policję, by lała się krew, by potem móc rzucać się pod radiowozy i by świat to widział.
- Opis: o postawie polskiej opozycji od jesieni 2015.
- Źródło: Ambasador RP w Berlinie uderza w „totalną opozycję”: Przeciwko PiS protestują grupy, które tracą wpływy i pieniądze, wyborcza.pl, 15 sierpnia 2017.
- Kierując się patriotycznym obowiązkiem i chcąc przyczynić się w miarę moich możliwości do utrzymywania ładu i porządku w PRL i triumfu prawdy, wyrażam zgodę na udzielanie pomocy Służbie Bezpieczeństwa. Fakt ten zachowam w całkowitej tajemnicy. Będę rzetelnie i starannie relacjonował interesujące SB zdarzenia i fakty. Obieram sobie pseudonim Wolfgang.
- Źródło: Zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa, 9 czerwca 1979; cyt. za: Czy ambasador Andrzej Przyłębski współpracował z SB? Są dokumenty. „Możliwe, że podpisałem zobowiązanie”, newsweek.pl, 3 marca 2017.
- Nie negując tego, że filozofia to pluralizm idei i poglądów, nie wolno zapominać, że o istnieniu moralności nie decyduje istnienie etyki filozoficznej (jak zdają się błędnie sądzić zawodowi etycy), lecz istnienie ocen etycznych – w tym tej, która prowadzi do moralnej odrazy – opartych na wyrobionej, krytycznej i samodzielnej władzy sądzenia. Jej ćwiczenie jest podstawowym celem edukacji filozoficznej.
- Źródło: Wprowadzenie, 2010, s. 7–8.
- PiS podnosi Polskę z ruiny, w której pogrążyła ją Platforma Obywatelska. W Polsce wszystko: instytucje państwowe, policja, wojsko, szkoły, uniwersytety, sądy, znajdowało się w głębokim kryzysie, który ukrywały media.
- Źródło: Czy ambasador Andrzej Przyłębski współpracował z SB? Są dokumenty. „Możliwe, że podpisałem zobowiązanie”, newsweek.pl, 3 marca 2017.
- Zobacz też: Prawo i Sprawiedliwość
- Próbuję tłumaczyć, że to, co rząd nasz robi, jest europejskie i sensowne, że Polską nie rządzi jakaś grupa szaleńców, których należy zwalczać.
- Źródło: Czy ambasador Andrzej Przyłębski współpracował z SB? Są dokumenty. „Możliwe, że podpisałem zobowiązanie”, newsweek.pl, 3 marca 2017.
- To, co robi Bachmann, to jest olbrzymi wstyd dla Niemiec i wstyd też dla polskiej uczelni, która go zatrudnia.
- Opis: o Klausie Bachmannie i jego słowach o Polsce.
- Źródło: wpolityce.pl, 29 stycznia 2024.
O Andrzeju Przyłębskim
[edytuj]- Ambasador Polski w Niemczech, profesor Andrzej Przyłębski, to były tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa ps. „Wolfgang” – takie wnioski płyną z dokumentów zamieszczonych na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.
- Autor: Jakub Oworuszko, Andrzej Przyłębski współpracował z SB? W IPN są dokumenty dotyczące ambasadora w Niemczech, polskatimes.pl, 3 marca 2017.
- Autorzy Małego leksykonu filozofów: Bolesław Andrzejewski, Mariusz Moryń i Andrzej Przyłębski (...) na zaledwie 143 stronach wyróżnili doktryny ważniejszych przedstawicieli filozofii powszechnej i kilku wybranych myślicieli polskich (są hasła indywidualne i zbiorowe). Można powiedzieć, że leksykon jest autentyczną zachętą do filozofii, ponieważ nie zniechęca trudnym językiem, jest bowiem napisany bardzo przystępnym stylem.
- Autorka: Bogusława Rusinek, Mały leksykon filozofów, Bolesław Andrzejewski, Mariusz Moryń, Andrzej Przyłębski, Poznań 1994, „Sztuka i Filozofia”, 10, 1995, s. 216.
- Charakterystyczny jest tutaj ambasador Polski w Berlinie, Andrzej Przyłębski. Skoro do Berlina Polska wysłała kogoś o tak głębokim, antyniemieckim resentymencie, to do Izraela powinniśmy chyba wysłać Stanisława Michalkiewicza. Obawiam się jednak, że antyniemieckie resentymenty Przyłębskiego są postawą w PiS-ie powszechną. Znajomi byli na otwarciu wystawy „Feniks z popiołów” w Berlinie. I Przyłębski, skądinąd filozof z wykształcenia, podczas swojego wystąpienia na wernisażu tej wystawy snuł rozważania o tym, czy zło, wojenne zniszczenia i cierpienia, których ślady na wystawie możemy zobaczyć, wynikały ze zła immanentnie przynależnego naturze ludzkiej, czy raczej z charakteru narodowego Niemców. Wniosek był taki, że jednak to drugie. Taki sąd byłby głupi, gdyby Andrzej Przyłębski był publicystą, ale skoro reprezentuje państwo polskie, to jest szaleństwo, niezwykle szkodliwe szaleństwo. I to na tylu poziomach, że wprost nie do opisania. Wie pani, nawet w potocznym rozumieniu „dyplomatycznego języka” coś takiego się nie mieści. W rezultacie strona niemiecka natychmiast obniżyła rangę spotkań z Przyłębskim. Natomiast jestem przekonany, że on położył się tego dnia spać z poczuciem dobrze wykonanego obowiązku. Bo w końcu im pokazał.
- Autor: Szczepan Twardoch
- Źródło: rozmowa Karoliny Wigury, Polska polityka jest chaosem, Ze Szczepanem Twardochem rozmawia Karolina Wigura, kulturaliberalna.pl, 2 stycznia 2018.
- Dobra zmiana w MSZ: wyrzucić z Berlina profesjonalnego dyplomatę niemcoznawcę [Jerzego Margańskiego] i wysłać entuzjastę 'Smoleńska' z kartoteką TW SB. Wstyd.
- Autor: Radosław Sikorski, Andrzej Przyłębski współpracował z SB? W IPN są dokumenty dotyczące ambasadora w Niemczech, polskatimes.pl, 3 marca 2017.