Andrzej Leszczyc

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Skolimowski, odtwórca roli

Andrzej Leszczyc - postać fikcyjna stworzona i odgrywana przez Jerzego Skolimowskiego, bohater reżyserowanych przezeń filmów Rysopis, Walkower oraz Ręce do góry; 26-letni student ichtiologii.

Rysopis (1964)[edytuj]

 • Chciałbym, żeby stało się coś nieodwołalnego, żeby nie można było się już cofnąć. Ale żeby jeszcze można było decydować, już po wystrzeleniu, kierunek wybrać, szybkość, drogę do celu. No to by było to. Ale to właściwie nie musi być księżyc, bo gdybym na przykład był kierowcą. Na przykład ciężarówki. Jeździć na dalekich trasach, do Jeleniej Góry, Rzeszowa, Kołobrzegu. Mówić dalej? No więc, kilkanaście godzin jazdy, postoje kiedy się chce, ale jest zadanie, trzeba zdążyć na czas. Potem wolny dzień w obcym mieście, chodzi się, za każdym rogiem ulicy jest coś, nie zna się tego miasta, odkrywa się je. To nie musi być księżyc, potem wraca się, albo na inną trasę. Chodzi o to, aby móc z siebie coś dać. Bo czasem są trudne warunki, trzeba zaryzykować, właśnie o to chodzi, żeby móc z siebie coś dać.
  • Opis: podczas wywiadu z dziennikarzem
 • Nie poznajesz? Czekaj, przecież ja... Pamiętasz? Na plaży. Kazałaś mówić do siebie Pani, mówiłaś mi Ty. Uczyłaś się po hiszpańsku. Posyłałaś mnie po lody, tak? Co tylko chciałaś, bo wiedziałaś, że... Prawda?
  • Opis: do swej żony
 • (A dlaczego pan nie jest kierowcą?) Nie wiem, może dlatego, że nie umiem prowadzić samochodu. Gdybym poszedł do wojska, to mógłbym się nauczyć, bo oni mają różne kursy samochodowe...
  • Opis: podczas wywiadu z dziennikarzem

O Jerzym Skolimowskim[edytuj]

 • Wiek wskazywałby na przejście już progu dojrzałości, tymczasem niepewność co do własnych życiowych planów temu przeczy. Bohater sam nie wie, co chce dalej robić w życiu (...)” – pisała o Leszczycu Iwona Grodź w biografii Jerzego Skolimowskiego.
  • Autor: Iwona Grodź, Jerzy Skolimowski, wyd. Biblioteka „Więzi”, Warszawa 2010, ISBN 978-83-60356-81-4, s. 58.