Andrzej Jaczewski
Wygląd
Andrzej Jaczewski (1929–2020) – polski lekarz pediatra, seksuolog i pedagog, humanista.
- No i tam ustalono, a całe środowisko higienistów szkolnych Europy uznało to za słuszne, że uczeń jest w stanie efektywnie pracować sześć tygodni. Potem efektywność jego pracy spada. Jaki wniosek? Prosty: co sześć tygodni powinna byc przerwa w nauce minimum około tygodnia. I odkąd to stwierdzili, to tak było. Wakacje letnie są za długie. Sześć tygodni – to „aż swiat”. Nawet niektórzy uczniowie mówili, że za długie. Ale za to trzeba tak zaplanować rok szkolny, by tygodniowe przerwy „higieniczne” odbywały się regularnie. (…) Rok szkolny jest podporządkowany dogmatom religijnym, a te z higieną pracy mają mało wspólnego.
- Odwoływanie się do Niemiec hitlerowskich jest chybione: w krajach autorytarnych aborcja była ostro zwalczana. I w Niemczech III Rzeszy, ale także i w Związku Radzieckim (poza krótkim okresem zaraz po rewolucji). To jedną z cech państw demokratycznych jest liberalny stosunek do aborcji – co nie oznacza entuzjastycznego jej pochwalania.
- Po pierwsze, sam fakt zamykania kogoś w klatce – niekiedy na długo (zawsze za długo!) – jest właśnie czymś, co tchnie średniowieczem. Sąd skazuje na izolację, ale przy tym także, o czym się nie mówi, na pozbawienie możliwości realizacji naturalnego popędu – popędu seksualnego. Skazuje na celibat, a młodszych zazwyczaj na życie w dewiacji seksualnej. Wyrok tego otwarcie nie precyzuje, ale przecież tak jest.