Aleppo
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
Aleppo (arab. حلب Ḥalab, tur. Halep) – miasto w północno-zachodniej Syrii.
- Nie było mowy o żadnych dziesięciu sierotach, pójdę jeszcze dalej, media, które podawały tę nieprawdziwą informację, zmanipulowaną przez was, przepraszały, przepraszały później panią premier (…). Mówi pan o kobietach i dzieciach, które giną chociażby w Aleppo. Pragnę przypomnieć, że nie kto inny jak europoseł Janusz Lewandowski, kazał zwrócić Komisji Europejskiej oczy na Warszawę, bo „tutaj się dramaty dzieją większe niż w Aleppo”. (…) Proszę mi powiedzieć, od kiedy trwa wojna w Syrii?
- Autor: Adrian Klarenbach
- Opis: do posła PO Adama Szejnfelda w sprawie wojny w Syrii.
- Źródło: Adrian Klarenbach do Szejnfelda: Nie było mowy o żadnych 10 sierotach, pójdę jeszcze dalej…, tysol.pl, 17 czerwca 2017.
- Zobacz też: Warszawa
- Wypowiedzi polityków w Stanach Zjednoczonych, na Zachodzie i w innych krajach są obrazą zdrowego rozsądku i lekceważeniem opinii publicznej własnych narodów. To nonsens: najpierw oskarżać, a dopiero potem zbierać dowody. I tym zajmuje się najpotężniejszy kraj – USA. W środę nas oskarżono, a za dwa dni amerykański rząd oświadczył, że rozpoczyna zbieranie dowodów. W jaki sposób chcą zbierać te dowody znajdując się daleko od miejsca zdarzenia? Oskarżono nas o to, że armia zastosowała broń chemiczną w obszarze, który niby znajduje się pod kontrolą bojowników. Tak naprawdę, na tym terenie nie ma wyraźnej linii frontu między armią i bojownikami. Jak państwo może wykorzystać broń chemiczną lub jakikolwiek inny rodzaj broni masowego rażenia w miejscu, w którym koncentrują się jego wojska? To przeczy elementarnej logice. Dlatego tego rodzaju oskarżenia mają wyłącznie polityczny charakter, a ich przyczyną jest szereg zwycięstw sił rządowych nad terrorystami. A co się tyczy dochodzenia ws. zbrodni wojennych w Syrii, jesteśmy pierwszymi, którzy zażądali przybycia międzynarodowej komisji śledczej. Kiedy terroryści wystrzelili rakietę z trującym gazem w Aleppo wkrótce po wielu wypowiedziach na Zachodzie o gotowości sił rządowych do użycia broni chemicznej, poprosiliśmy o wizytę zagranicznych ekspertów. Stanowisko to zostało uzgodnione z Rosją, chcieliśmy by USA, Francja, Wielka Brytania przekonały się, że to nie my, ale nasi przeciwnicy używają broni chemicznej. Żeby przekonały się na podstawie konkretnych faktów, a nie gołosłownych oskarżeń. Ale wiadomo, że wszystkie rezultaty mogą być interpretowane na korzyść poszczególnych krajów. Dlatego oczekujemy, że Rosja nie pozwoli interpretować dokumentów w interesie polityki amerykańskiej czy zachodniej w ogóle.
- Autor: Baszszar al-Asad
- Opis: z wywiadu dla rosyjskiej gazety „Izwiestia”, sierpień 2013.
- Źródło: Kornel Sawiński, Bashar Al-Assad: najciekawsze cytaty 2013 r., geopolityka.org, 8 stycznia 2014.