Agnieszka Glińska
Wygląd
Agnieszka Glińska (ur. 1968) – polska reżyserka spektakli teatralnych i telewizyjnych oraz aktorka. Żona Krzysztofa Stelmaszyka.
- Agresywna nie jestem. Lubię przebywać w samotności, choć nie jestem religijna.
- Źródło: Tadeusz Nyczek, Koniec z kulturą, „Przekrój” nr 5, 1 lutego 2011
- Zobacz też: samotność
- Bardzo chciałabym umieć myśleć tak jak Horvath. Ma dystans, wątpliwości, a jednocześnie całkowitą świadomość mechanizmów, które rządzą światem, i umie zobaczyć ludzi jako tryby tych mechanizmów, nie tracąc do nich sympatii i zrozumienia. A przy tym jest niesamowicie uniwersalny i na wskroś współczesny. To był jakiś prorok, on coś przewidział, wyczuł i tak nas z tym zostawił.
- Źródło: Dorota Wyżyńska, Czysta Nieznajoma, „Gazeta Wyborcza”, Warszawa, 25 listopada 2004
- Bezmyślność często bywa źródłem zła. Z nieużywania szarych komórek, z nieużywania umysłu biorą się ludzkie tragedie.
- Źródło: Dorota Wyżyńska, Czysta Nieznajoma, „Gazeta Wyborcza”, Warszawa, 25 listopada 2004
- Zobacz też: bezmyślność
- Jesteśmy samotni, bezradni, zagubieni i zgadzamy się na takich siebie. Nasze Życie ma wartość samo w sobie, nie musimy stawać na głowie ani wykańczać się nerwowo, żeby coś udowodnić.
- Źródło: „Zwierciadło”, 2/1960, luty 2010
- Zobacz też: życie
- Jestem, jak chcę być, nie chce mi się bić, walczyć, szarpać, ścigać ani mieć.
- Źródło: „Zwierciadło”, 2/1960, luty 2010
- Ktoś kiedyś ogłosił, że starość jest brzydka i wszyscy mu uwierzyli. Mnóstwo jest takich wzorców, którym się bezmyślnie ulega.
- Źródło: Jan Bończa-Szabłowski, Jesteśmy manipulowani, „Rzeczpospolita”, 7 kwietnia 2001
- Zobacz też: starość
- Nie odnalazłam w sobie co najmniej kilku cech, które powinna mieć aktorka. Nie lubię publicznych występów, wstydzę się pokazywania uczuć. Mam też dość wybujałe poczucie niezależności, więc niechętnie podporządkowuję się innym.
- Źródło: Jan Bończa-Szabłowski, Jesteśmy manipulowani, „Rzeczpospolita”, 7 kwietnia 2001
- Nie wierzę w teatr publicystyczny. Nie wierzę, że teatr może mówić coś o współczesnej Polsce. Uważam, że to jest bicie piany. W teatrze tylko uczucia są prawdziwe. Teatr jest dotykaniem marzeń, dociekaniem zagadki, jaką jest człowiek. Miejscem, gdzie stawia się pytania. Jest światem budowanym z wyobraźni.
- Źródło: „Zwierciadło”, nr 7/1941, lipiec 2008
- Pamięć wody to sztuka o tym, jak bardzo jesteśmy nieprzygotowani na śmierć bliskiego człowieka, jak bardzo nieodporni na ból, na momenty kryzysowe. To też sztuka o pamięci. O tym, że czasem bezwiednie fałszujemy nasze wspomnienia, przeinaczamy historie z przeszłości.
- Źródło: Dorota Wyżyńska, Siostrzany archetyp, „Gazeta Stołeczna”, 21 marca 2002
- Uwielbiam opowiadać historie! Nie kumam zdekonstruowanego teatru. Ludzie nigdy się nie znudzą opowiadaniem historii. Ważne tylko, żeby forma nie była archaiczna, sztampowa i żeby wynikała z czasów, w których żyjemy. No i cały czas pamiętam, czego nas uczyła Maja Komorowska: że zawsze na końcu trzeba dać nadzieję.
- Źródło: Tadeusz Nyczek, Koniec z kulturą, „Przekrój” nr 5, 1 lutego 2011
- Zobacz też: Maja Komorowska
- W mojej pracy ze studentami staram się ich uczyć pewnej świadomości. Nie prowadzę ich za rączkę, pozwalam im do wszystkiego dojść samemu, tylko lekko nimi sterując. Najważniejsze w dzisiejszych czasach to to, żeby aktor potrafił być samodzielny, myślący, świadomy, wrażliwy i nie wstydzący się swojego wnętrza oraz osobowości.
- Źródło: Pegaz, TVP, cyt. za: Monika Mokrzycka-Pokora, Agnieszka Glińska, culture.pl
- Zobacz też: edukacja
- Żeby nie zajmować się życiem.
- Opis: odpowiedź na pytanie, po co jej teatr.
- Źródło: Tadeusz Nyczek, Koniec z kulturą, „Przekrój” nr 5, 1 lutego 2011
Uwaga: W dalszej części znajdują się słowa powszechnie uznawane za wulgarne!
- Jiří Menzel pytany, dlaczego robi tylko komedie, powiedział, że gdy się zrobi komedię, to od razu wiadomo, czy jest zła, czy dobra. A gdy się weźmie inny tekst i wszystko spierdoli, to zawsze można powiedzieć, że tak właśnie miało być. A dzieci? Dzieci to najgenialniejsza widownia i sama radocha robić coś dla niej.
- Źródło: Tadeusz Nyczek, Koniec z kulturą, „Przekrój” nr 5, 1 lutego 2011
- Zobacz też: Maja Komorowska, Jiří Menzel
O Agnieszce Glińskiej
[edytuj]- Glińska należy dzisiaj do czołówki młodych reżyserów polskich. Nie idzie jednak za wzorem teatru autorskiego Krystiana Lupy, jak jej koledzy z krakowskiej szkoły teatralnej, ale podąża własną drogą. Wystawia realistyczne teksty, skupiając się na drobiazgowej analizie rzeczywistości przedstawionej w dramacie. Jako reżyser odpowiada na pięć podstawowych pytań, które zadaje sobie dziennikarz. Po pierwsze: kto, po drugie: gdzie, po trzecie: kiedy, po czwarte: co, po piąte: dlaczego.
- Autor: Roman Pawłowski, „Gazeta Wyborcza”, cyt. za: Monika Mokrzycka-Pokora, Agnieszka Glińska, culture.pl
- Zobacz też: Krystian Lupa