Adam Wajrak
Wygląd
Adam Wajrak (ur. 1972) – polski działacz na rzecz ochrony przyrody i dziennikarz związany z „Gazetą Wyborczą”. Autor artykułów i książek o tematyce przyrodniczej.
- Dzisiaj tak naprawdę powinniśmy dyskutować o wyłączeniu z gospodarki leśnej nie jednego, lecz 10–20 proc. lasów należących do skarbu państwa. 20 proc. lasów to tylko 5 proc. powierzchni kraju. Pod ochronę powinny trafić najcenniejsze przyrodniczo lasy, najmniej zmienione przez gospodarkę leśną oraz te w pobliżu miast. Nawet jeśli już zostały zmienione przez człowieka, niech się same unaturalniają i zapuszczają. Natura jest jeszcze w stanie znakomicie poprawić nasze błędy.
- Źródło: Adam Wajrak: Dajmy lasom posadzić się samym, wyborcza.pl, 5 lipca 2019.
- Zobacz też: las, natura
- Kornik i jego gradacje, podobnie jak inne owady, nie zagrażają lasom, są ich elementem i ważnym czynnikiem kształtującym lasy naturalne. Jedyne, czemu zagraża kornik, to produkcja drewna i o to chodzi w jego zwalczaniu. Leśnicy nie chcą się zgodzić, aby ktoś poza nimi zabijał drzewa w lesie. Dlatego jak najszybciej Puszcza powinna zostać zabrana z „troskliwych” rąk leśników i cała zostać objęta ochroną.
- Źródło: Wajrak przyłapuje Lasy Państwowe na 10 manipulacjach. I obala je punkt po punkcie, wyborcza.pl, 26 marca 2016.
- Zobacz też: Puszcza Białowieska, kornik
- Kornik idzie przez całą Europę i jego gradacja jest większa niż zwykle. Nie ze względu na Puszczę tylko zmiany klimatu. W Puszczy zresztą gradacja się załamała, bo zadziałały naturalne mechanizmy obronne. To ocieplenie osłabia świerki.
- Źródło: wsensie.pl, 22 października 2019.
- Pamiętajmy, że lasu nie da się posadzić. Zamiast tego zastanówmy się lepiej, ile z nich zostawić w spokoju.
- Źródło: Adam Wajrak: Dajmy lasom posadzić się samym, wyborcza.pl, 5 lipca 2019.
- Pierwszą rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jest pokarm. Nie może być przetworzony. Nic solonego, wędzonego i przyprawionego. Musi być jak najbardziej zbliżony do tego, co ptaki mogą znaleźć w naturze.(...) Nigdy nie karmimy ptaków pieczywem. Nigdy. Nie powinniśmy dokarmiać kaczek ani łabędzi. Im trzeba dać odlecieć w miejsca, gdzie woda nie zamarza. Jeśli już koniecznie chcemy im coś dać, niech to będą rzeczy zdrowe: starta marchew, posiekana kapusta pekińska albo zwyczajne płatki owsiane.
- Źródło: Dokarmiać, nie szkodzić, gazeta.pl, 14 grudnia 2010
- Zobacz też: jedzenie, ptak
- Pierwszy raz po 1989 r., czyli pierwszy raz po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości, rządzili nami ludzie, którzy dokonali niespotykanych w tym okresie zniszczeń w tym unikalnym lesie. W przeciwieństwie do swych poprzedników, którzy bez względu na barwy polityczne starali się Puszczę chronić, ci tę ochronę zdjęli. Zdjęli i dokonali barbarzyńskich zniszczeń. Odpowiadają za to Lasy Państwowe i kierowane przez Jana Szyszkę Ministerstwo Środowiska.
- Źródło: Czarna księga PiS. Ekologia. Adama Wajraka requiem dla drzew wyborcza.pl, 3 października 2019.
- Zobacz też: Lasy Państwowe, Jan Szyszko, Puszcza Białowieska
- Polska dzikość ma to do siebie, że gdziekolwiek by się człowiek znalazł, do najbliższego sklepu ma nie więcej niż 20 km. Nie szkodzi sklep jest niepotrzebny.
- Źródło: Mrówki smakują jak cytryna, „Książki. Magazyn do czytania”, nr 2/październik 2011.
- Poza rezerwatami, które stanowią 1,4 proc. terenów zarządzanych przez Lasy Państwowe, drzewa nie dożyją, ba, nawet nie mają szansy się zbliżyć do starości. Wiek rębny, w którym najczęściej się je wycina, to dla sosen 80 lat. A one mogą dożywać nawet trzech setek. Dęby, które w naszych lasach miewają nawet 400 czy 500 lat, można ściąć, gdy dojdą do zaledwie 120. Podobnie z innymi drzewami. Jeśli porównać drzewa do ludzi, to za pomocą siekier, pił spalinowych i harwesterów zabijamy 30-latków. Nic dziwnego, że nasze lasy z pozoru wyglądają pięknie i zdrowo niczym społeczeństwo, w którym nikt nie przekracza trzydziestki. Ale to nie jest zdrowe. W naturze drzew jest dożywanie – po ostrej selekcji – późnej starości. To też ma znaczenie z punktu widzenia ochrony klimatu.
- Źródło: Adam Wajrak: Dajmy lasom posadzić się samym, wyborcza.pl, 5 lipca 2019.
- Zobacz też: drzewo, globalne ocieplenie, klimat
- Wielu przyrodników uważa, że powód wpisania szakala na listę zwierząt łownych jest dość prosty. Legalizując polowania na szakale, tak naprawdę da się przyzwolenie na strzelanie do wilków. (…) Myśliwi mylili już przecież dzika z żubrem, a wilki z jenotami. Omyłkowe zabijanie wilków może stać się regułą.
- Źródło: Obława na młode wilki? Dziwne rozporządzenie ministra środowiska Jana Szyszki, wyborcza.pl, 28 lipca 2017.
- Zobacz też: szakal, wilk, zabójstwo