Przejdź do zawartości

Świątynia Hatszepsut

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Świątynia Hatszepsut

Świątynia Hatszepsutegipska budowla sakralna zbudowana u stóp gigantycznej ściany skalnej w Deir el-Bahari (Teby) w XV w. p.n.e. przez budowniczego Senenmuta jako świątynia grobowa królowej Hatszepsut.

  • Senenmut wyssał swój talent do architektury z mlekiem matki, co udowodnił wznosząc świątynię ufundowaną przez Hatszepsut ku czci jej samej oraz boga słońca, Amona, w Deir el Bahari, niedaleko Teb, tyle że po przeciwnej stronie rzeki. Po siedmiu latach od rozpoczęcia budowy świątynia była wciąż nieukończona, za to rozrosła się do rozmiarów trzykrotnie większych od zaplanowanych, koszt jej budowy przekroczył ośmio- czy dziewięciokrotność sumy, jaką Senenmut wyliczył na początku, a do tego w niczym nie przypominała ona budowli z pierwotnych planów, poza tym, że faktycznie z grubsza wyglądała na świątynię. Senenmut nigdy jej zresztą nie ukończył.
    • Autor: Will Cuppy, Życie i upadek prawie wszystkich, tłum. i wstęp Wojciech Tyszka, Wydawnictwo Książkowe Twój Styl, Warszawa 2005, ISBN 8371634099, s. 29.