Hatszepsut

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Hatszepsut

Hatszepsut (1508?–1458 p.n.e.) – władczyni (faraon) Egiptu od ok. 1479 p.n.e. do śmierci.

  • Odbudowałam, co zostało zniszczone, wzniosłam, co było niedokończone, odkąd Azjaci żyli w kraju północnym, a między nimi barbarzyńcy, którzy zawalili to, co było stworzone i panowali, nie znając Re.
    • Opis: o swoim wkładzie w odbudowę świątyń zniszczonych przez Hyksosów.
    • Źródło: Helmut Werner, Tyranki. Najokrutniejsze kobiety w historii, Wydawnictwo Jeden Świat, Warszawa 2005, tłum. Monika Gajowa, ISBN 8389632241, s. 118.
  • Zjednoczyłam pod swoją władzą wszystkie obce kraje. Moja południowa granica sięga do krain Puntu, moja wschodnia granica – aż po błota Azji. Mieszkańcy Synaju są tam, gdzie rządzę. Moja zachodnia granica znajduje się aż w Manu (zachodnia góra). Panuję nad Libijczykami. Północna granica sięga do… [dalej tekst nieczytelny].
    • Źródło: inskrypcja z obelisku w świątyni Amona w Karnaku, cyt. za: Helmut Werner, Tyranki. Najokrutniejsze kobiety w historii, tłum. Monika Gajowa, Wydawnictwo Jeden Świat, Warszawa 2005, ISBN 8389632241, s. 45.

O Hatszepsut[edytuj]

  • Aby pokazać swoim poddanym, że miała niezbędne kwalifikacje do rządzenia, Hatszepsut wystawiła sobie wiele posągów i podobizn, przedstawiających ją jako stuprocentowo męskiego faraona, z brodą i w ogóle. Nikogo to nie zwiodło, ale z prawnego punktu widzenia wszystko było w porządku, bo prawo stanowiła przecież ona sama, będąc teraz Królem Egiptu. W ten sposób Egipcjanie, którym wydawało się, dotąd, że żyją w świecie rządzonym przez mężczyzn, nieco się zdziwili. Nie oni jedni.
    • Autor: Will Cuppy, Życie i upadek prawie wszystkich, tłum. i wstęp Wojciech Tyszka, Wydawnictwo Książkowe Twój Styl, Warszawa 2005, ISBN 8371634099, s. 27.