Przejdź do zawartości

Álvaro Cunhal

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Alvaro Cunhal

Álvaro Barreirinhas Cunhal (1913–2005) – portugalski polityk komunistyczny, represjonowany za czasów dyktatury Antonio de Oliveiry Salazara.

  • Zgadzam się z panią. Nawet po nacjonalizacji nasza gospodarka to katastrofa. Ale na gorzką rzeczywistość reaguję jak przystało na prawdziwego rewolucjonistę i mam odwagę sprzeciwić się strajkom, nadmiernym żądaniom, powtarzać, że nie należy oddawać się demagogii, zawodom, kto więcej obieca. Również dziś rano przeprowadziłem dyskusję z przedstawicielami personelu hotelowego Zapytałem ich: „Myślicie, że dalsze żądania podwyżek rozwiążą wasze problemy? Może rozwiążą je w danej chwili. A jutro? Jutro nie będziecie już mieli turystów, już w tym roku nie przyjeżdżają i skończy się na tym, że hotele zostaną zamknięte. Trzeba mniej żądać, a więcej pracować, więcej produkować”.
    • Opis: w wywiadzie udzielonym Orianie Fallaci w czerwcu 1975 w Lizbonie.
    • Źródło: Oriana Fallaci, Wywiad z historią, wyd. Sfery, Warszawa 2012, ISBN 9788377990391, s. 588.

O Alvaro Cunhalu[edytuj]

  • Widziałem kiedyś w telewizji wywiad z Pol Potem, dyktatorem komunistycznej Kambodży. Był już wtedy człowiekiem sędziwym. Z siwymi włosami wyglądał wręcz dobrotliwie. I słuchając go, zrozumiałem, że ten zbrodniarz, winny śmierci ponad 2 mln rodaków, nie widział w tym, co robił, nic złego. Nie miał żadnych wyrzutów sumienia. Odniosłem nawet wrażenie, że gdyby mógł, zrobiłby jeszcze raz to samo. I wtedy skojarzyłem go sobie z dziś już nieżyjącym Alvaro Cunhalem, liderem radykalnych portugalskich komunistów. Zdałem sobie wówczas sprawę z tego, że gdyby Cunhal wprowadził w Portugalii komunizm, skończyłoby się to dla mojego kraju tragedią.
    • Autor: Felipe Verde
    • Źródło: Anna Gwozdowska, Czerwony cień nad Portugalią (rozmowa z Felipe Verde), „Do Rzeczy Historia” nr 8 (30)/2015, sierpień 2015, s. 50.