Sąd Najwyższy (Polska)
Wygląd
Sąd Najwyższy – naczelny organ władzy sądowniczej w Polsce.
- 3 lipca [2018] w Polsce wejdzie w życie ustawa o Sądzie Najwyższym, która ostatecznie zniesie w Polsce zasadę trójpodziału władzy i istotę demokratycznego państwa prawa (…). Mechanizmy obrony państwa prawa w Polsce okazały się zbyt słabe. Partia rządząca kończy dzieło demontażu systemu trójpodziału władz, łamiąc wprost zapisy polskiej konstytucji. Będąc obywatelami Polski, czujemy się również obywatelami Europy, dlatego świadomi znaczenia wolnej, demokratycznej i praworządnej Polski w Unii Europejskiej, apelujemy do Komisji Europejskiej oraz do Rady Unii Europejskiej o pozostanie wiernymi podstawowym wartościom zapisanym w artykule 2 traktatu o Unii Europejskiej.
- Autorzy: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski, Włodzimierz Cimoszewicz, Leszek Miller, Marek Belka, Kazimierz Marcinkiewicz, Andrzej Olechowski, Dariusz Rosati, Adam Rotfeld, Radosław Sikorski, Władysław Frasyniuk, Bogdan Lis, Zbigniew Bujak
- Źródło: Antoni Macierewicz oskarża sygnatariuszy listu do KE o zdradę narodową, onet.pl, 15 czerwca 2018
- Zobacz też: demokracja, Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, Polska, Polska w Unii Europejskiej, podział władz, Prawo i Sprawiedliwość, Unia Europejska
- Co zostało źle zrobione? Nic nie zostało źle zrobione.
- Opis: komentarz do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada 2019 w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa i Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
- Autor: Michał Wójcik
- Źródło: Wójcik o wyroku TSUE: absolutna porażka naszych oponentów, tvp.info, 20 listopada 2019.
- Ingerencja ministra sprawiedliwości w swobodę działania SN moim zdaniem wykracza w przypisany zakres kierowania wymiarem sprawiedliwości. O ile przy sądownictwie powszechnym pewien nadzór, zwłaszcza administracyjny, jest zasadny, o tyle nie powinien mieć miejsca przy SN albo NSA. (…) W propozycji PiS formuła równoważenia się władz sądowniczej, wykonawczej i ustawodawczej została naruszona. Balans między nimi jest istotnym założeniem ustrojowym. (…) Wstrząsający jest dla mnie pomysł automatyzmu przejścia wszystkich sędziów SN w stan spoczynku, poza tymi, których aktywność zaakceptuje minister sprawiedliwości. (…) Jeżeli rzeczywiście mielibyśmy do czynienia ze zdemoralizowanym środowiskiem, pełnym ubeków, tobym to zrozumiał. Większość z sędziów SN to osoby zdecydowanie na swoim miejscu. Jak bardzo bogatym krajem musi być Polska, że ją stać na rezygnację z fachowców? Podobnie oceniałem pewne posunięcia rządu PO, jak odwoływanie kompetentnych ludzi i zastępowanie tymi pozbawionymi kwalifikacji. Mówię to z dużą przykrością, bo jestem daleki od apologetyzowania środowiska sędziowskiego. Jestem przekonany, że w świetle dotychczasowego orzecznictwa TK w części dotyczącej uzależnienia SN od ministra sprawiedliwości, należy uznać tę ustawę za niezgodną z konstytucją. Jesteśmy jednak świadkami ustrojowej przebudowy podstawowych instytucji państwa bez zmiany konstytucji i z zerwaniem z dotychczasową kulturą kontroli stanowionego prawa. Choćby z tego powodu mamy prawo pytać o racje i wyrażać niepokój.
- Autor: Michał Królikowski
- Źródło: Mirosław Skowron, Prof. Michał Królikowski: Nie do zaakceptowania w państwie prawa, se.pl, 14 lipca 2017
- Ja widzę w Sądzie Najwyższym, nie mówiąc o sądach okręgowych, tych samych sędziów, którzy sądzili moich kolegów z podziemnej Solidarności w latach 80., kiedy moi koledzy byli bici. Jeden z nich do dzisiaj jest niepełnosprawny na skutek tamtego skatowania. Sędziowie osądzali nas, tych młodych chłopców, którzy walczyli z komuną, a nie zomowców czy esbeków, którzy nas bili
- Autor: Mateusz Morawiecki, Mateusz Morawiecki udzielił pierwszego wywiadu po desygnacji na premiera, onet.pl, 8 grudnia 2017
- Zobacz też: wymiar sprawiedliwości w Polsce
- Komunistyczne sądy i bezpieka mordowały dziesiątki tysięcy polskich bohaterów walczących z okupantem: żołnierzy niezłomnych, bohaterów roku 56, 70, 76. Skazywały członków „Solidarności” w stanie wojennym na zlecenie Jaruzelskiego i Kiszczaka. Ci sami ludzie w 89 roku nagle zaczęli nazywać się „niezawisłymi sędziami” i stali się strażnikami umowy Okrągłego Stołu. Ich środowisko miało oczyścić się samo, ale od sądów rejonowych aż po Sąd Najwyższy i Trybunał Konstytucyjny, ciągle zasiadali w nich współpracownicy komunistycznej bezpieki i ludzie mający krew polskich bohaterów na rękach. Ich dzieci awansowały w strukturach systemu bezprawia przez 30 lat III RP, czego jednym ze skutków był brak ukarania i rozliczenia komunistycznych zbrodni. Ten system właśnie się wali. Nowa ustawa o SN i KRS. Czy lipiec 2017 roku będzie datą, kiedy po raz pierwszy od wejścia Sowietów do Polski Polacy odzyskają demokratyczną kontrolę nad wymiarem sprawiedliwości?
- Autor: Michał Rachoń
- Źródło: Adam Leszczyński, Historia Polski według Rachonia. Sprawdzamy jego sławną przemowę o sądach, oko.press, 14 lipca 2017
- Kwestie Sądu Najwyższego są generalnie poza bezpośrednim zainteresowaniem ministra sprawiedliwości.
- Autor: Łukasz Piebiak
- Źródło: Łukasz Piebiak o odwoływaniu prezesów sądów faksem, rp.pl, 9 grudnia 2017
- Mam ogromne kłopoty z wytłumaczeniem im tego. Jak mówię: „mamy do czynienia z ustawą rozwiązującą Sąd Najwyższy i możliwością mianowania sędziów SN przez prokuratora generalnego”, to każą mi to powtarzać trzy razy. (…) Ludzie wychowani w tradycjach i wartościach Unii i demokracji zachodnich, zwłaszcza Francji, Niemiec czy Hiszpanii, nie są w stanie tego zrozumieć. Nie dociera do ich świadomość, że coś takiego może się zdarzyć. Nie chcą uwierzyć, że to jest prawda. (…) Ja też nie mogłem uwierzyć, dopóki nie zobaczyłem tekstów tych ustaw. Moja wyobraźnia nie nakreśliła takiego scenariusza.
- Opis: o ustawie PiS w sprawie Sądu Najwyższego.
- Autor: Marek Safjan
- Źródło: Michał Gostkiewicz, Prof. Marek Safjan: Musiałem trzy razy powtarzać, co robi PiS, gazeta.pl
- Nadzwyczajna sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań. Środowiska prawnicze chcą, by po sparaliżowaniu Trybunału kontrolę konstytucyjną przejęły sądy powszechne i administracyjne, Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny. Będziemy mieli 10 tys. trybunałów w Polsce.
- Autor: Maciej Bobrowicz
- Źródło: „Biuletyn Informacyjny Krajowej Rady Radców Prawnych” nr 2/2017, 8 marca 2017, s. 3.
- Naszym projektem ustawy o Sądzie Najwyższym dokańczamy proces reformowania sądów. Teraz Sąd Najwyższy również zostanie zreformowany tak, żeby przywrócić rzeczywisty trójpodział władzy.
- Autor: Marcin Horała
- Źródło: Poseł PiS Marcin Horała o ustawie o Sądzie Najwyższym: Przywracamy trójpodział władzy, rp.pl, 13 lipca 2017
- Organizację Sądu Najwyższego określa ustawa do której odsyła Konstytucja. Ustawa została uchwalona w sposób legalny przez Sejm, który przecież został wybrany legalnie.
- Autor: Przemysław Czarnek
- Źródło: Dr hab. Przemysław Czarnek: „To, co wyprawiają sędziowie SN przekracza jakiekolwiek granice niezawisłości”, wpolityce.pl, 6 lipca 2018.
- Zobacz też: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
- Reformy implementowane przez polski rząd mają na celu walkę z korupcją, która to [korupcja] rujnuje mój kraj. W tą korupcję zaangażowani są najważniejsi politycy, prawnicy, sędziowie, sędziowie Sądu Najwyższego, TK. To mocne słowa, ale możemy na to przedstawić dowody.
- Autor: Lech Morawski
- Źródło: Michał Kolanko, Jak prof. Lech Morawski Oxford zaskoczył, rp.pl, 11 maja 2017
- Zobacz też: kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, rząd Beaty Szydło
- Sędziowie, którzy zgodzą się orzekać w Izbie Dyscyplinarnej nowego Sądu Najwyższego będą w oczach opinii publicznej skompromitowani i swoim awansem będą się cieszyć dotąd dokąd będzie rządziło PiS. I ani dnia dłużej.
- Autor: Adam Strzembosz
- Źródło: Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Opozycja nie głosowała, newsweek.pl, 20 lipca 2018
- Zobacz też: kryzys wokół Sądu Najwyższego w Polsce, Prawo i Sprawiedliwość
- Skoro sędzia Przyłębska wyraziła pogląd odnośnie ustaw o SN, to w przypadku rozstrzygania ich konstytucyjności musi być wyłączona.
- Autor: Roman Giertych
- Źródło: Natalia Bet, Julia Przyłębska nie widzi zagrożenia dla trójpodziału władzy. Mocny komentarz Giertycha, gazeta.pl, 24 lipca 2017
- Zobacz też: Julia Przyłębska
- Ta ustawa to przede wszystkim zagwarantowanie, że nawet jeśli PiS przegra wybory, a stanie się to wkrótce, to ulegli sędziowie SN będą mogli te wybory unieważnić. Ta ustawa podporządkowuje de facto Sąd Najwyższy ministrowi sprawiedliwości. Ustawa o SN może spowodować, że w Polsce nie będzie już wolnych, demokratycznych wyborów. Ta ustawa to gwóźdź do trumny polskiej demokracji.
- Opis: o ustawie PiS w sprawie Sądu Najwyższego.
- Autor: Borys Budka
- Źródło: Budka: Projekt PiS ws. Sądu Najwyższego zakrawa na zamach stanu, rmf.fm, 13 lipca 2017
- Zobacz też: demokracja
- To, co wyprawiają sędziowie SN przekracza jakiekolwiek granice niezawisłości sędziowskiej, która nie jest dana, ale jest zadana. Sędziowie kompletnie nie wywiązują się z zadania niezawisłości. Uchwała Zgromadzenia Ogólnego sędziów SN, która neguje przepisy ustawy, do której odsyła Konstytucja jest wyrazem absolutnego przekroczenia granic praworządności przez SN. Jest jednocześnie argumentem i dowodem na to, że gruntowna reforma SN jest absolutnie konieczna.
- Autor: Przemysław Czarnek
- Źródło: Dr hab. Przemysław Czarnek: „To, co wyprawiają sędziowie SN przekracza jakiekolwiek granice niezawisłości”, wpolityce.pl, 6 lipca 2018.
- Twierdzenie, że Sąd Najwyższy na podstawie Kodeksu postępowania cywilnego zawiesił stosowanie przepisów ustawy o SN, to aberracja. Czegoś takiego nie ma w polskim systemie prawnym. Nie przewiduje tego Konstytucja ani nic innego.
- Autor: Przemysław Czarnek
- Źródło: Prof. Czarnek: Mówienie o zawieszeniu przepisów to aberracja, tvp.info, 7 sierpnia 2018.
- Ustawa kasująca obecną radę sądownictwa i wypychająca na emeryturę sędziów SN oznacza wymontowanie z polskiego ustroju kolejnych bezpieczników. Polska coraz bardziej przypomina pojazd, w którym odkręcono hamulce i wyłączono wszystkie systemy bezpieczeństwa na ewentualność wypadku. Politycy PiS oraz ich sympatycy krzyczą, by jechać coraz szybciej, by odciąć się jeszcze mocniej od przeszłości, wymontować wszystko, co spowalnia marsz do przodu. Wszystkim, którzy dobrze życzą Polsce, pozostaje w tej chwili modlić się, by pojazd nie roztrzaskał się na pierwszym wirażu.
- Autor: Michał Szułdrzyński, Szułdrzyński: PiS prowadzi do lewicowej rewolucji, rp.pl, 21 lipca 2017
- W połowie 1990 r. powołana została niemal zupełnie nowa Izba Karna SN, w której składzie znaleźli się najznamienitsi akademicy.
- Autor: Michał Przeperski, Praktyk z przekonania, ms.gov.pl, 8 maja 2015
- Według naszej oceny sądy to jedna z twierdz postkomunizmu w Polsce. Na czele jest tu Sąd Najwyższy, który ma naprawdę spory dorobek, jeśli chodzi o ochronę ludzi służących dawnemu systemowi, ale także wiele bardzo wątpliwych wyroków. Jednocześnie szerzy się tam lewactwo i podległość w stosunku do sił zewnętrznych wobec Polski.
- Opis: wypowiedź z wiosny 2017.
- Autor: Jarosław Kaczyński
- Źródło: Andrzej Stankiewicz, Kaczyński idzie po sędziów, onet.pl, 13 lipca 2017
- W razie czego skład mieszany w Izbie Dyscyplinarnej usunie z urzędu każdego sędziego, który się nie zgadza z poddaniem prawa potrzebom bieżącej praktyki i woli politycznej.
- Autorka: Małgorzata Gersdorf
- Źródło: Ewa Siedlecka, Prezes Sądu Najwyższego wzywa sędziów do oporu. Dramatyczne wystąpienie Małgorzaty Gersdorf, wyborcza.pl, 31 stycznia 2017.
- Opis: o przedstawionym przez ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę w styczniu 2017 projekcie utworzenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.