Zbrodnia w Nalibokach
Wygląd
Zbrodnia w Nalibokach – masakra polskich mieszkańców wsi Naliboki dokonana przez oddziały partyzantów radzieckich 8 maja 1943 r.
- Największą „operacją bojową”, w jakiej uczestniczyli żydowscy (sowieccy) partyzanci z Puszczy Nalibockiej, była pacyfikacja osady Naliboki, dokonana 8 maja 1943 roku przez pododdziały brygad im. Stalina i im. Czkałowa. (…) Wydarzenia w Nalibokach to nie starcie zbrojne, lecz przeprowadzona z rozmysłem pacyfikacja, w której podkomendnym Bielskiego przypadła istotna rola.
- Autor: Kazimierz Krajewski, Na straconych posterunkach. Armia Krajowa na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2015, s. 156.
- Zobacz też: Tewje Bielski
- [Partyzanci Bielskiego] byli wtedy w miejscowości Stara Huta. Do Puszczy Nalibockiej przeszli dopiero parę miesięcy później, o czym można przeczytać w opublikowanych już dawno relacjach.
- Autorka: Tamara Wereszycka, historyk i dyrektor muzeum regionalnego w Nowogródku
- Opis: o rzekomym udziale oddziału braci Bielskich w zbrodni w Nalibokach.
- Źródło: Piotr Głuchowski, Marian Kowalski, Prawdziwa historia Bielskich, „Ale Historia”, wyborcza.pl, 6 stycznia 2009.
- Znaleźliśmy też ostatnich żyjących partyzantów Bielskiego: mieszkają na Białorusi, w USA i w Anglii. Ich relacje zgadzają się z zawartością sowieckich archiwów – w dniu pacyfikacji Naliboków (8 maja 1943 r.) – oddział Tewjego stacjonował 100 kilometrów dalej. (…) Odwiedziliśmy i Nowickiego [Czesława Nowickiego, który odpowiada za fałszywe przypisanie zbrodni braciom Bielskim] – mieszka w Warszawie. Przyjął nas w pokoju zasypanym starymi egzemplarzami „Naszego Dziennika”. Przyznał, że nigdy nie widział żadnego z Bielskich, nie ma też dowodów na ich udział w zbrodni, a plotkę o winie Tewjego i braci przekazał mu, przy wódce, niejaki „Lowa z Nowogródka”, potwierdził zaś „Wania z Lubczy”. Wyniki śledztwa IPN autor „Żywych ech” nazwał „mydleniem oczu”.
- Autorzy: Piotr Głuchowski, Marian Kowalski, Prawdziwa historia Bielskich, „Ale Historia”, wyborcza.pl, 6 stycznia 2009.